Takie sesje co roku organizowane są 12 maja – na pamiątkę dokumentu datowanego 12 maja 1373, nadającego Świętosławowi Romie wójtostwo Ostrołęki. Uznaje się go symbolicznie za powstanie miasta, choć najpewniej prawa miejskie Ostrołęka miała już wcześniej.
W tym roku sesja odbyła się wyjątkowo nie w Ostrołęckim Centrum Kultury, ale w hali im. Gołasia.
Wcześniej – o godz. 10.00 – w farze odprawiona została msza święta. Po niej z placu Bema wyruszył barwny korowód, który ulicami miasta przeszedł pod halę, gdzie odbyła się inscenizacja nadania praw miejskich Ostrołęce.
A następnie uroczysta sesja. W nieco innej niż zwykle formule. Przede wszystkim podczas tej sesji nie wręczano odznak „Za zasługi dla miasta Ostrołęki”. Były nagrody w konkursie wiedzy o Ostrołęce „Czy znasz swoje miasto”, a przede wszystkim długa, dla wielu chyba nawet zbyt długa, lista przemawiających.
Sesję otworzył Wojciech Zarzycki, przewodniczący rady miasta. W swoim wystąpieniu mówił o historii miasta, a zakończył je życzeniami: dla ostrołęczan i Ostrołęki.
- Życzę, aby Ostrołęka była z nas wszystkich dumna. Bo jak rzekł Abraham Lincoln, to piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, ale jeszcze piękniej, gdy miasto może być dumne z niego. Ostrołęce życzę spokoju, rozwoju, dobrych ludzi wspierających się wzajemnie, aby idea Stanisława Jaworskiego, zapisana w hymnie miasta Ostrołęki „Leć pieśni nasza z kurpiowskiej niwy ponad przestrzenią polskich wód i ogłoś braciom, że dziś szczęśliwy kto z Ostrołęką cierpiał głód” godnie wybrzmiewała na ustach ostrołęczan – mówił przewodniczący Zarzycki.
Po nim głos zabrał Marcin Grabowski – szef ostrołęckiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego, który odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu pisał w nim tak o historii miasta, ale i o jego przyszłości.
„Ostrołęka to też miasto o wielkim potencjale rozwojowym, związanym z funkcjonowaniem tak ważnej dla energetycznego systemu państwa elektrowni, rozbudową sieci dróg powiatowych i mostów, powstawaniem nowych inwestycji, jak tych dotyczących wyczekiwanej obwodnicy, nowego mostu na rzece Narew i nowego śladu drogi wojewódzkiej 627. Cieszę się, że miasto tak skutecznie wykorzystuje szanse jakie od kilku lat otwiera doskonała współpraca władz rządowych i samorządowych. Siła Polski wyraża się w sile lokalnych wspólnot, pragnę więc przekazać podziękowania wszystkim, którzy codzienną pracą przyczynili się i przyczyniają do rozwoju waszego miasta” – napisał premier Morawiecki.
Choć należałoby powiedzieć, że jemu napisali. Ciekawe zresztą kto, zwłaszcza fragment o doskonałej współpracy władz rządowych i samorządowych.
Podczas sesji głos zabierali także goście – na czele z przedstawicielami miast partnerskich – niemieckiego Meppen, ukraińskich – Pryluki i Sokal oraz litewskiego – Alytus.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?