Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego. Gmina Ostrów Mazowiecka: Tu się mocno stawia na ekologię

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Przez teren gminy Ostrów Mazowiecka przebiegać będą wkrótce dwa duże szlaki komunikacyjne - istniejąca już trasa S8 i budowana trasa S61. Skrzyżują się one na także leżącym na terenie gminy węźle „Podborze”. To będzie jeden z największych węzłów drogowych w północno-wschodniej Polsce.

- Jesteśmy największą gminą powiatu ostrowskiego i jedną z największych gmin wiejskich w Polsce, powierzchnia naszej gminy to ponad 284 kilometry kwadratowe. Gminę zamieszkuje około 13 tysięcy mieszkańców i mamy nadzieję, że właśnie tutaj znaleźli swoje miejsce na ziemi. Wszystkie nasze działania idą w tym kierunku, żeby nasi mieszkańcy, nasi inwestorzy, firmy, które działają na terenie gminy czuły, że są w dobrym miejscu - mówi wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek.

Nawiązując do hasła promocyjnego gminy, które brzmi: „Tu jest moje miejsce na ziemi”.

Wójt Brzostek z dumą podkreśla, że w gminie Ostrów Mazowiecka podstawowe kwestie dotyczące infrastruktury są już rozwiązane.

- Mamy bardzo dobrą infrastrukturę drogową, we wszystkich naszych wioskach są drogi asfaltowe. Wybudowaliśmy w każdej wiosce sieć wodociągową, dbamy również o to, żeby zagospodarować ścieki komunalne. W większych miejscowościach budujemy sieci kanalizacyjne, w mniejszych miejscowościach, czy na koloniach budujemy przydomowe oczyszczalnie ścieków - podkreśla wójt.

Waldemar Brzostek nie bez satysfakcji mówi o proekologicznych działaniach samorządu.

- Od kilkunastu lat nasza gmina kładzie mocny nacisk na ekologię. Udało nam się w ostatnim okresie zamontować na domach naszych mieszkańców około 400 instalacji solarnych. Montujemy też instalacje fotowoltaiczne na obiektach szkolnych. W ramach działań proekologicznych od trzech lat rozpoczęliśmy wymianę nieefektywnego oświetlenia ulicznego. Zamieniamy oświetlenie sodowe, nawet rtęciowe, na oświetlenie LED-owe. Dzięki temu mieszkańcy mają widniej, bezpieczniej, a w kasie gminy zostają pieniądze. Kolejne nasze działanie proekologiczne to wsparcie mieszkańców w wymianie pieców, tak zwanych kopciuchów. Stworzyliśmy autorski program „5000 plus”, każdy może dostać dotację w wysokości właśnie 5000 złotych na wymianę nieekologicznego pieca.

Do tego trzeba jeszcze dodać gminne programy wsparcia w odbiorze od mieszkańców eternitu, a także folii rolniczej.

- W eternicie, jak wszyscy wiemy, jest szkodliwy, bardzo niebezpieczny azbest. W ostatnim czasie od naszych mieszkańców odebraliśmy ponad półtora tysiąca ton eternitu - podkreśla wójt Brzostek.

Koła Gospodyń Wiejskich, straże, świetlice

Gmina Ostrów Mazowiecka jest duża, nie dziwi więc, że liczne są tu także Koła Gospodyń Wiejskich i jednostki OSP.

- Dwanaście lat temu, podczas naszych gminnych dożynek, zaproponowałem mieszkańcom, żeby wrócili do starej tradycji działania Kół Gospodyń Wiejskich. I dziś na terenie naszej gminy działa około 20 Kół Gospodyń Wiejskich. Ich działalność to przede wszystkim efekt zaangażowania naszych mieszkańców, ale ważne jest też to, że mają gdzie funkcjonować. Na terenie naszej gminy funkcjonuje 20 świetlic, w ostatnim czasie 18 z nich przeszło kapitalne remonty. To, uważam, dodatkowo motywuje naszych mieszkańców do działania - mówi wójt. - W tych świetlicach, czy świetlico-remizach, działają także Ochotnicze Straże Pożarne. Na terenie gminy takich straży mamy 16. Zapewniają one bezpieczeństwo naszym mieszkańcom, wyjeżdżają do pożarów, zdarzeń drogowych, ale także biorą udział w codziennym życiu parafii, miejscowości, szkoły czy całej gminy. Nie wyobrażam sobie wielu przedsięwzięć bez zaangażowania czy to straży pożarnych czy to Kół Gospodyń Wiejskich - podkreśla wójt.

Na terenie gminy Ostrów Mazowiecka funkcjonuje aż dziewięć szkół podstawowych.

- Większość przeszła kapitalne remonty. Nasze szkoły są bardzo dobrze przygotowane do realizacji swojej podstawowej roli, jaką jest nauczanie i wychowanie, są wyposażone w sale komputerowe, środki audiowizualne najnowszej generacji, wiele z nich ma tak zwane laboratoria przyszłości. Na tym jednak nie poprzestajemy, trzy lata temu uruchomiliśmy cztery przedszkola na terenie naszej gminy.

W związku z tym, że jest duże zapotrzebowanie na opiekę wczesnoszkolną, czy przedszkolną, rozpoczęliśmy działania w kierunku uruchomienia gminnego żłobka. Mamy już przygotowaną dokumentację, myślę że w przyszłym roku rozpoczniemy tę inwestycję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki