Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25-lecie Powiatu Ostrowskiego. Duża uroczystość samorządowców ziemi ostrowskiej odbyła się 12.01.2024

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W piątek, 12 stycznia 2024, w Klubie 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie odbyły się uroczyste obchody 25-lecia Powiatu Ostrowskiego. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób zasłużonych dla powiatu i z powiatem związanych.

Gości powitał starosta ostrowski Zbigniew Chrupek i przewodnicząca Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej, Dorota Subda. Następnie, pochodzący z powiatu ostrowskiego profesor Adam Dobroński opowiedział o historii ziemi ostrowskiej oraz jej dziejach: lepszych i gorszych momentach, aż do czasów współczesnych.

Po wystąpieniu profesora wyświetlono krótki film podsumowujący 25 lat powiatu: od pierwszej do obecnej - szóstej kadencji. 1 stycznia 2024 roku minęło 25 lat od wejścia w życie reformy administracyjnej, która wprowadziła trójstopniowy podział terytorialny naszego kraju: na województwa, powiaty i gminy. Funkcjonujący od 1975 roku podział na 49 województw zastąpiono 16
województwami i przywrócono powiaty, które zostały zlikwidowane w PRL-u.

Ustawa o samorządzie powiatowym została uchwalona 5 czerwca 1998 roku, a kilka miesięcy później, w listopadzie zebrała się pierwsza Rada Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej. 23 listopada pierwszy starosta ostrowski Bogumił Brzózka, podczas uroczystości zorganizowanej na Zamku Królewskim, odebrał z rąk premiera Jerzego Buzka akt utworzenia powiatu ostrowskiego. Pierwsza rada powiatu składała się z 35 radnych. W tej chwili w skład rady wchodzi 19 osób. Obecnie trwa VI kadencja rady. Powiat ostrowski liczy około 75 tys. mieszkańców, a jego powierzchnia to 1218 km2.

W filmie starosta Zbigniew Chrupek opowiedział o najważniejszych inwestycjach minionych 25 lat, szczególny nacisk kładąc na modernizację dróg powiatowych oraz placówek edukacyjnych, które są pod opieką powiatu. Od 1999 do 2023 roku zmodernizowano 407 km dróg powiatowych (całkowita długość dróg powiatowych to ok. 470 km) za blisko 294 mln złotych. Warto podkreślić, że pomoc gmin to prawie 54 mln zł, a dofinansowanie zewnętrzne - prawie 158 mln zł.

Dziękujemy serdecznie rządowi polskiemu za ogromne wsparcie. Dziękujemy również samorządowi województwa mazowieckiego; w sposób szczególny dziękujemy gminnym radnym z całego powiatu ostrowskiego - każda gmina oddaje część swoich przychodów na rzecz powiatu

- podkreślał starosta.

Ponadto, wszystkie szkoły powiatowe przeszły termomodernizację, mają dostęp do nowoczesnych sal gimnastycznych i boisk wielofunkcyjnych. Powstają też nowe, ciekawe kierunki kształcenia, jak choćby technik transportu kolejowego oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

W dalszej części uroczystości radni wojewódzcy: Mirosław Augustyniak i Krzysztof Winiarski, w imieniu marszałka województwa mazowieckiego wręczyli dyplom uznania Powiatowi Ostrowskiemu "z okazji jubileuszu w podziękowaniu za wkład w rozwój społeczno-gospodarczy województwa mazowieckiego oraz umacnianie samorządności Mazowsza". Dyplom odebrał starosta wraz z przewodniczącą rady powiatu.

Następnie wręczono medale Pro Masovia:

Medal Pro Masovia to odznaczenie przyznawane przez samorząd województwa mazowieckiego od 2010 roku osobom, organizacjom i instytucjom za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji Mazowsza

- przypomniała Dorota Subda.

Medale Pro Masovia otrzymał Lech Niegierysz (wieloletni kierownik Inspektoratu Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Ostrowi Mazowieckiej) i Franciszek Kesler (właściciel gospodarstwa rolnego w Starym Lubiejewie, producent oleju rzepakowego).

Ponadto marszałek Adam Struzik wyróżnił imiennymi dyplomami uznania najbardziej zasłużonych samorządowców z powiatu i osoby, które przyczyniły się do jego rozwoju. Dyplom otrzymał Jan Chodkowski (w zastępstwie senatora z byłego województwa ostrołęckiego dyplom odebrała jego córka, Hanna), a także starostowie i przewodniczący rad minionych i obecnej kadencji: Krzysztof Kołodziejczyk, Jerzy Bauer, Bożena Kordek, Dariusz Rafalik, Zbigniew Kamiński, Urszula Wołosiewicz, Józef Rostkowski, Dorota Subda i Zbigniew Chrupek.

Coroczną nagrodę Zarządu Powiatu za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymała Agnieszka Krasinkiewicz - wieloletnia instruktorka teatralna, pracownik Klubu Garnizonowego przy 22 WOK w Komorowie w latach 1989 - 2023, pomysłodawczyni konkursu recytatorskiego o zasięgu powiatowym pt. "Ocalić od zapomnienia".

Podziękowano także radnym: Mirosławowi Augustyniakowi i Krzysztofowi Winiarskiemu oraz wszystkim wójtom i burmistrzom za doskonałą współpracę z Powiatem Ostrowskim.

Na koniec głos zabrała poseł na Sejm, Maria Koc, która pogratulowała 25 owocnych lat:

Szanowni państwo, wszystkim państwu bardzo serdecznie dziękuję za waszą ciężką pracę. Każda kadencja na pewno była naznaczona wieloma trudami, wyzwaniami. Stawiliście im czoła

- mówiła.

Uroczystość zakończono koncertem zespołu Mikstura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki