MKTG SR - pasek na kartach artykułów

23-latek awanturował się, dostał zakaz zbliżania się do najbliższych, jednak postanowił ten zakaz złamać

OPRAC.:
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Policjanci z Makowa Mazowieckiego zatrzymali 23–letniego mieszkańca powiatu makowskiego, który złamał zakaz zbliżania się do członków rodziny. Za niestosowanie się osoby do wydanego zakazu lub nakazu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

W minionym tygodniu makowska policja otrzymała zgłoszenie, które dotyczyło awanturującego się, agresywnego wobec domowników mężczyzny.

- 23-latek został zatrzymany, a kolejnego dnia dzielnicowy wydał wobec mężczyzny zakaz zbliżania się do członków rodziny i nakaz opuszczenia wspólnie zamieszkiwanego lokalu - podaje podkom. Monika Winnik, rzeczniczka makowskiej policji.

23-latek nie zastosował się do wydanego zakazu i wrócił do domu. Została powiadomiona policja.

- Mężczyzna usłyszał zarzut złamania policyjnego zakazu. Sąd zastosował wobec 23-latka tymczasowy areszt. Teraz najbliższe 15 dni mężczyzna spędzi za kratami- dodaje podkom. Monika Winnik.

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania.

Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:

podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz przysługuje prawo:

  • zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;
  • jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;
  • złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu

Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:

  • do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
  • w miarę możliwości numeru telefonu,
  • informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.

Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki