MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niewybuchy na polu w Ciepielewie gm. Szelków. Znaleziono ponad 100 pocisków z okresu II wojny światowej

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
KPP w Makowie Mazowieckim
Na polu w rejonie miejscowości Ciepielewo, pow. makowski, odnaleziono ponad 100 pocisków z okresu II wojny światowej. To kolejne niebezpiecznie znalezisko w powiecie.

Makowscy policjanci zabezpieczali odnalezione pociski z okresu II wojny światowej. Pociski odnaleziono na polu w miejscowości Ciepielewo podczas prac agrotechnicznych. Skierowany na miejsce policjant z grupy minersko-pirotechnicznej makowskiej policji potwierdził, że znalezione przedmioty to między innymi granaty moździerzowe, granaty ręczne czy pociski artyleryjskie.

Na miejsce wezwano saperów z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Nowego Dworu Mazowieckiego, którzy zabezpieczyli pociski.

- Pamiętajmy, że takie pociski pomimo upływającego czasu nie straciły swoich właściwości wybuchowych - ostrzega policja.

- Makowscy policjanci zwracają uwagę, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk, nie dotykać i jak najszybciej powiadomić policję, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu. Trzeba pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe - mówi podkom. Monika Winnik, rzeczniczka makowskiej policji.

Jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

  • pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.
  • o znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki