Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

200 biegaczy na trasie biegu „Tropem wilczym” w Małkini [ZDJĘCIA]

red.
Z wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki” wywodzi się nazwa Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który w niedzielę odbył się po raz piąty w całej Polsce. W gminie Małkinia Górna idea biegu „Tropem wilczym” została zrealizowana po raz trzeci.

Fundacja Wolność i Demokracja - pomysłodawca i organizator edukacyjno-biegowej formy upamiętniania żołnierzy podziemia niepodległościowego - przygotowała dla uczestników biegu oprawę w postaci koszulek z podobiznami „żołnierzy wyklętych” i materiałów informacyjnych.

Militarno-patrotyczny charakter imprezy podkreślała obecność Grupy Rekonstrukcyjno-Filmowej Bemowo. Członkowie GRF Bemowo, występujący w mundurach z epoki, przeprowadzili błyskawiczną żywą lekcję historii. Uzupełnieniem prezentacji umundurowania i uzbrojenia żołnierzy wyklętych oraz KBW i NKWD była możliwość przymierzenia niektórych elementów munduru oraz osobistego kontaktu z bronią. Karabiny, pistolety i granaty - ze względów bezpieczeństwa pozbawione cech bojowych - cieszyły się ogromnym zainteresowaniem osób w każdym wieku.

Punktualnie w południe p. Bożena Kordek - wójt gminy Małkinia Górna - dała sygnał do biegu i na trasę wyruszyło 200 biegaczy w wieku od lat 4 do 60+. Upamiętniający datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego dystans 1963 m - w zależności od kondycji raz, dwa lub trzy razy - pokonali członkowie Małkińskiego Klubu Biegacza „TEAM”, panie ze Stowarzyszenia „Małkiński Krąg” z kijkami nordic walking, zespoły rodzinne, grupy towarzyskie i biegacze indywidualni. Swoją postawą i zaangażowaniem wszyscy uczestnicy biegu potwierdzili zasadę ,,dla biegacza nie ma złej pogody”. Po trzech kwadransach na metę przybyli ostatni zawodnicy, a kuchnia polowa poczęstowała wszystkich grochówką i gorącym napojem.

Po uczczeniu minutą ciszy pamięci żołnierzy wyklętych pani wójt, Andrzej Sadowski - Dyrektor GOKiS oraz członkowie GRF Bemowo wręczyli uczestnikom Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pamiątkowe medale z odciskiem wilczej łapy.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele władz gminy złożyli kwiaty na leśnym cmentarzyku przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy wyklętych działających na terenie Puszczy Białej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki