Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żyj modnie, bez uzależnień

Ewelina Przygoda
W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy szkół, pedagodzy i nauczyciele
W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy szkół, pedagodzy i nauczyciele Fot. E. Przygoda
Inspektor Grzegorz Jach, twórca programu "profilaktyka a Ty", którego celem są działania przeciw narkomanii i dopalaczom, przedstawił jego założenia na spotkaniu, które odbyło się w auli Szkoły Wyższej w Wyszkowie. Przekonywał, że najskuteczniejszą profilaktyką są działania, które podejmuje sama młodzież, dzięki pomocy władz i instytucji. Na to nie potrzeba wielkich pieniędzy, a wspólnej pracy.

PaT jest ogólnopolskim programem Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Teatr". Jego hasłem są słowa "Jesteś potrzebny. Bądź wolny od uzależnień. Staraj się pomagać innym!". Spotkanie w Wyszkowie odbyło się pod patronatem starosty Bogdana Pągowskiego, a udział w nim wzięli samorządowy, dyrektorzy szkół, samorządowy, pedagodzy, nauczyciele. Również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie, która wspiera program, na czele z komendantem Adamem Krzemińskim. Pomysłodawcą spotkania w Wyszkowie był Zenon Krawczyk. PaT działa od 5 lat i jest skierowany do uczniów ze szkół ponadpodstawowych i ich rodziców. Działanie programu obejmuje: badanie naukowe (ankieta audytoryjna) poświęcone rozpoznawaniu zagrożeń zjawiskiem narkomanii na terenie konkretnej szkoły, spektakl edukacyjno-profilaktyczny oraz otwartą dyskusję, prowadzoną z uczestnikami spotkania przez moderatora.
Kieszonkowe dla młodzieży
Grzegorz Jach przekonywał, że w profilaktyce nie chodzi o liczby.
- Czy jedno uratowane dziecko to dużo czy mało? W matematyce mało, ale w życiu już nie. Próba zmierzenia profilaktyki nie zawsze odzwierciedla emocje, jakie towarzyszą rodzinie - stwierdził.
Inspektor dodał, że policja ma swoje określone działania i ich nie zmieni, ale ma oddziaływanie społeczne. Program to również okazja, by zdestygmatyzować policję. Tak, żeby była otwarta na obywatela, by można jej było ufać. Grzegorz Jach przekonywał, że do młodzieży nie da się dotrzeć tak, jak do dorosłych. Ich zdanie na temat policji widać na podstawie graffiti.
- I co teraz? Powiedzieć, że się ich dopadnie? Czy o taką policję chodzi? Jeżeli system kar i nagród byłby wystarczający, to nie byłoby pijanych kierowców. Dlatego oddziaływanie na człowieka powinno mu przekazywać, że jest potrzebny. Mówimy do młodzieży - bądź wolny od uzależnień. Żyj modnie, bez uzależnień. Chcemy taką modę propagować - tłumaczył inspektor.

Więcej w najbliższym wydaniu "Głosu Wyszkowa".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki