Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaślubiny Ostrołęki z Narwią - takie wydarzenie odbyło się 23.06.2023. Zdjęcia, wideo

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
- W tym roku przypada 650-lecie Ostrołęki i uważamy, że jest to taki piękny moment, żebyśmy mogli wyrazić nasze uczucia w stosunku do naszej ukochanej rzeki, do naszej Narwi, bo właśnie tu, nad Narwią, powstało nasze miasto i tu rozwijało się przez wiele, wiele lat - wprowadziła Hanna Potapowicz, sekretarz okręgu mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej, główna organizatorka uroczystości. - Ta rzeka dała nam okno na świat, spełniała wielką dobroczynną rolę dla wszystkich, od początku istnienia miasta. Z okazji jubileuszu miasta powinniśmy poświęcić więcej czasu naszej ukochanej Narwi, bo wszyscy jesteśmy z nią uczuciowo związani. To wydarzenie stanowi sposobność, by oddać rzece Narew należny jej hołd. Dlatego pragniemy dokonać zaślubin z Narwią i złożyć przyrzeczenie - deklarację wierności naszej rzece.

Potem zaprosiła na scenę (usytuowaną na plaży miejskiej w Ostrołęce) - gości.

- Narew jest objęta naszą troską. Wiedzą państwo, że jesteśmy po oczyszczeniu portu, chcemy zrobić wspaniałą drogę wodną Narew-Pisa na jeziora mazurskie. Ten szlak od Warszawy na Mazury jest naprawdę wspaniały - mówił między innymi Wojciech Skowyrski z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. - Jeśli chodzi o Narew to chcemy też uzupełnić system wałów, a naszym koronnym projektem kluczowym będzie też, co zapewne ucieszy mieszkańców Ostrołęki, dalsza budowa portu - budynków, zaplecza. Jako Wody Polskie zrobimy wszystko, żeby Narew rozwijała się i była coraz bardziej atrakcyjne i turystycznie, i gospodarczo.

- Dzisiaj jest bardzo szczególny dzień, ponieważ zaślubiamy nasze miasto z jednym z naszych najcenniejszych skarbów - z rzeką Narew - mówiła Marta Głosek, wiceprezydent Ostrołęki. - Tym bardziej jest to szczególne wydarzenie, że następuje w czasie roku jubileuszowego Ostrołęki. Narew, która była dla ludności źródłem bogactwa, urodzaju, oknem na świat dzisiaj staje się już na zawsze towarzyszką naszego życia. To wydarzenie ma oczywiście wymiar symboliczny, ale jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, pokazuje nasze przywiązanie do tej rzeki, po drugie, pokazuje nasze zaangażowanie w jej ochronę, promocję, no i w końcu jest okazją, by celebrować dziedzictwo kulturowe i historyczne związane z rzeką.

Wojciech Zarzycki - przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki - przypomniał, że są pieniądze na rewitalizację nabrzeży Narwi - 4 mln złotych z zarządu województwa mazowieckiego.

- Narew to jest dla Ostrołęki największy skarb. Mieszkam w pobliżu rzeki i bardzo mi na niej zależy - mówił także. - I myślę, że rewitalizacja nabrzeży Narwi zacznie się niebawem. Zawsze powtarzałem, że miasto musi się otworzyć na rzekę. I to się dzieje, także z pomocą Wód Polskich.

Starosta Stanisław Kubeł mówił m.in. o problemie niskiego poziomu wód i jego negatywnym wpływie na rolnictwo.

- Tematyka wodna to jest coś, co powinno interesować każdego, bo od tego zależymy. Tu mamy wody niezłej jakości - jedne z lepszych w Polsce. Układ Narwi i wszystkich jej dopływów powinniśmy szanować i o niego dbać. Ale także go mądrze poprawiać - podkreślił. I podzielił się osobistymi wspomnieniami:

- Ojciec zabierał mnie nad Narew i jej dopływy, jeszcze nie umiałem dobrze chodzić, a już umiałem wędkować i lepiej znałem wodę niż ląd - mówił.

Po tej części odbyła się uroczystość zaślubin z rzeką. Jak to wyglądało? Najpierw uczestnicy złożyli przyrzeczenie wierności rzece (odczytał je Wojciech Zarzycki), potem rotę aktu symbolicznych zaślubin z Narwią odczytał starosta Stanisław Kubeł
Starosta Stanisław Kubeł wraz z Wojciechem Zarzyckim - przewodniczącym RM Ostrołęki wypłynęli łodzią na środek rzeki, starosta wrzucił do wody zaślubinowy bukiet kwiatów.

od 16 lat

A potem ksiądz Waldemar Krzywiński poświęcił jednostki pływające. Z łodzi rzucone też zostały do Narwi wianki.

Ta rzeka to milczący świadek życia pokoleń ostrołęczan. Ona wszystko o nas wie - chroniła nas, żywiła. Wszystko działo się wokół tej rzeki. I teraz właśnie rzeka potrzebuje, byśmy my wszyscy jej się pokłonili. Każdy z nas może coś uczynić dla naszej pięknej rzeki, bo to naszej największe dobro

- pełnym pasji głosem mówiła Hanna Potapowicz.

Organizatorami uroczystości byli: Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie, Klub Motorowodny Załoga, Miasto Ostrołęka oraz PGW Wody Polskie zarząd Zlewni Ostrołęka. Patronatem wydarzenie objęli: starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł oraz Wojciech Zarzycki - przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki i wójtowie gmin przyległych do rzeki (Rzekuń, Olszewo-Borki, Lelis, Goworowo).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki