Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego: Maków Mazowiecki

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Burmistrz miasta Tadeusz Ciak
Burmistrz miasta Tadeusz Ciak Fot. Beata Dzwonkowska
Maków Mazowiecki to piękne miasto położone na północy województwa. Przepływa przez nasze miasto rzeka Orzyc, jest zalew, wiele terenów zielonych. Warto tu żyć i zamieszkać - zachęca burmistrz Tadeusz Ciak.

Obecnie do samorządu napływają ogromne środki zewnętrzne, a co za tym idzie realizowane są duże inwestycje.

- Jeżeli chodzi o inwestycje to znajdujemy się w pierwszej dziesiątce miast w Polsce, z racji tego, że przez ostatnie kilka lat inwestowaliśmy bardzo dużo jeżeli chodzi o wydatki na jednego mieszkańca. W ostatnich latach średnio wydawaliśmy na inwestycje 6-7 mln zł rocznie. A w ciągu najbliższych dwóch lat będzie to 25-30 mln zł na rok. Potężne środki, wielkie wyzwania, ale mam nadzieję, że to wszystko udźwigniemy - mówi Tadeusz Ciak.

Dzieje się!

Trwa budowa elektrowni wodnej na rzece Orzyc. Co ciekawe, kiedyś była już tutaj elektrownia wodna. Z energii elektrycznej korzystali wtedy zamożniejsi mieszkańcy. Potem przez długie lata w tym miejscu można było znaleźć tylko jej pozostałości, czyli próg spiętrzający wodę. Elektrownia ma wrócić na miejsce i zasilić energią między innymi rynek i budynki użyteczności publicznej. W mieście powstaje także farma fotowoltaiczna, miejskie drogi, stadion sportowy.

- Chciałbym się skoncentrować na elektrowni wodnej, a także na tym, co otacza nasze miasto z lewej strony czyli Orzyc, park Sapera, zalew, bo to są tereny, gdzie w ciągu kilku lat wydamy kilkanaście milionów złotych. Będą tam ścieżki rowerowe, spacerowe, nowoczesna plaża, nowoczesne molo, fontanny. Oświetlimy nasze miasto tak, że nabierze zupełnie innego blasku i wyglądu.

O sporcie i kulturze

- W naszym mieście stawiamy na sport. W zwi ązku z tym wyremontowany zostanie stadion oraz wiele innych obiektów sportowych . To wspaniała inwestycja, prawie siedmiomilionowa. Ale zawsze też dbaliśmy o kulturę i związki z kulturą żydowską. Wyremontowaliśmy budynek Bet Hamidrasz, do którego serdecznie zapraszam. Jest to budynek przeznaczony do realizacji wielu przedsięwzięć kulturalnych, warsztatów, koncertów, spotkań. Mam nadzieję, że takich miejsc w mieście będzie coraz więcej - zaznacza burmistrz.

Nowy minidworzec

W ciągu dwóch lat miasto pozyskało prawie 20 milionów na remonty i przebudowę dróg.

- Kończymy projekt dotyczący ronda przy stacji BP. Dodatkowo między ul. Polną a Zespołem Szkół im. ŻAK powstanie nowoczesny minidworzec z wiatami, ławkami, toaletą. Otrzymaliśmy na ten cel 1 300 000 zł- mówi o planach burmistrz. W planach jest też budowa obwodnicy miasta wraz z mostem. Trwa przygotowywanie projektu. W przedsięwzięcie zaangażowany jest samorząd Mazowsza.

600-lecie miasta

W 2021 roku zaczęły się obchody 600-lecia nadania praw miejskich Makowowi Mazowieckiemu.

- Inauguracją wydarzeń kulturalnych było widowisko zespołu Mazowsze pt. „Kalejdoskop Barw Polski”, 18 czerwca 2021. Tydzień później odbyły się koncerty Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza oraz Warsaw String Quartet, zespołu Neoklez i rapera Kękę. Każdy występ przyciągał inną publiczność, od osób starszych, po osoby w wieku średnim i młodzież - wspomina Alicja Prejs, kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych, Promocji i Sportu w Urzędzie Miejskim w Makowie Mazowieckim.

Kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów 600-lecia miasta było „Pożegnanie lata” z animacjami oraz szantami nad zalewem - wystąpił Ekt-Gdynia, Miejska Orkiestra Dęta świętowała 40-lecie, zagrał też w Makowie popularny zespół Sound’n’Grace.

Powstała też wystawa „Pewnego roku w Makowie”. To zbiór fotograficznych wspomnień życia społeczno-kulturalnego mieszkańców przedwojennego Makowa, uroczystości państwowe i miejskie.

Artystycznym upamiętnieniem 600-lecia miasta jest mural, który powstał na ścianie budynku Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu Samopomoc Chłopska przy ul. Mickiewicza w Makowie Mazowieckim.

- Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Liceum udało nam się wydać monografię Makowa w dwóch tomach, a dzięki współpracy z Michałem Chrzanowskim - album historyczny ze zdjęciami z I i II wojny światowej. Obchody jubileuszu 600-lecia to również rok 2022. W czerwcu udało się zorganizować koncert zespołów Afromental i Enej. Zwieńczeniem uroczystości było wkopanie Kapsuły Czasu. Zaprosiliśmy do tego wydarzenia wszystkie jednostki, z którymi współpracujemy. Kapsuła będzie otwarta za 50 lat - mówi Alicja Prejs.

W kapsule znalazły się m.in. list burmistrza miasta do przyszłych pokoleń, księga wpisów mieszkańców, zdjęcia, prace plastyczne makowskich dzieci, tarcze szkół, listy z pozdrowieniami dla przyszłych pokoleń. Kapsuła została przykryta tablicą pamiątkową.

TYGODNIK OSTROŁĘCKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki