MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Załoga ostrołęckiej elektrowni grozi strajkiem. Sytuacja w spółce jest napięta

possowski
- Jeśli pracodawca chce konfrontacji siłowej, to będzie ją miał - mówi Zbigniew Mierzejewski, szef zakładowej "Solidarności". A zarząd nie zamierza ustąpić…

Przedmiotem sporu są plany przeniesienia części załogi elektrowni donowo utworzonej w grupie Energa spółki Energa Serwis.

- Grupa Energa zamierza zmienić sposób w jaki realizuje usługi remontowe i obsługę ruchu. W tym celu została powołana spółka Energa Serwis. Obecnie jest realizowany plan zbudowania jej w dużą firmę. Dziś w spółce Energa Serwis pracuje około 50 osób, między innymi pracownicy, którzy wcześniej byli zatrudnieni w Ostrołęckim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Drugą, znacznie większą grupą pracowników spółki Energa Serwis, mają być pracownicy dzisiejszego Pionu Usług Remontowych Energa Elektrowni Ostrołęka. Dotyczy to około 140 osób - mówi Maciej Martyniuk, odpowiedzialny w Energa Elektrownie Ostrołęka za proces przejęcia przez Energę Serwis części pracowników EEO.

Co było podstawą decyzji o powołaniu spółki Energa Serwis?
- Jest to element realizacji długofalowego planu strategicznego Grupy Energa. Dziś mamy do czynienia z sytuacją, w której sporo pieniędzy wydajemy na usługi remontowe wykonywane przez firmy spoza grupy. W przyszłości, po powołaniu i rozwinięciu spółki Energa Serwis, znaczna część tych pieniędzy pozostanie w grupie kapitałowej. Spółka Energa Serwis będzie też świadczyć usługi na zewnątrz, poza naszą grupą kapitałową - tłumaczy Martyniuk.

Tym planom załoga elektrowni powiedziała stanowcze "nie". Pod koniec września zorganizowano wśród praco wników referendum. Pytanie brzmiało: "Czy jesteś za strajkiem w EEO przeciwko dzieleniu przedsiębiorstwa i przenoszeniu jego części wraz z pracownikami do innych spółek-pracodawców?". W referendum wzięło udział prawie 71 proc. pracowników. "Tak" odpowiedziało 95 proc. z nich. Wynik jest jednoznaczny - pracownicy nie chcą przeniesienia do Energi Serwis.

- Żeby było jasne, nie jesteśmy przeciwni powstaniu spółki Energa Serwis - mówi Barbara Osińska, szefowa Związku Zawodowego Energetyków w EEO. - Niech koncern buduje tę strukturę, ale nie na zasadzie przeniesienia pracowników elektrowni do nowej spółki. Stracą na tym pracownicy i spółka - przekonuje.

Tego samego zdania są władze wszystkich czterech związków zawodowych działających w EEO.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego. Już w kioskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki