MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zalas. Uczniowie szkoły podstawowej mieli wyjątkowego gościa [ZDJĘCIA]

Renata Korytkowska
Zalas. Teresa Pieloch gościem uczniów SP, 09.09.2019
Zalas. Teresa Pieloch gościem uczniów SP, 09.09.2019 Renata Rybka
Zalas. Poniedziałek, 9 września 2019 uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej w Zalasiu rozpoczęli wyjątkowo. Odwiedziła ich pani Teresa Pieloch z kurpiowskiej miejscowości Leman. O czym opowiadała?

Poniedziałek, 9 września 2019 uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej w Zalasiu rozpoczęli wyjątkowo. Odwiedziła ich pani Teresa Pieloch z kurpiowskiej miejscowości Leman.

Opowiedziała dzieciom o własnych doświadczeniach z czasów II wojny światowej. Były relacje dotyczące pierwszych chwil po rozpoczęciu wojny, pierwszych aresztowań Polaków przez Niemców i zsyłek do obozów koncentracyjnych.

Tusia – tak wszyscy znajomi nazywają panią Teresę – z wielkimi emocjami opisywała szczegóły swojej ciężkiej pracy dla Niemców, brak możliwości nauki w szkole, niemieckie grabieże, brutalne traktowanie przez nich Polaków i życie codzienne wypełnione strachem o najbliższych.

Kurpiowska wieś Leman położona jest na pograniczu województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, to tutaj przebiegała kiedyś granica między Polską a Prusami, dlatego czasy międzywojenne i sama wojna naznaczone są krwią i ciężką pracą dla okupanta mieszkańców wielu kurpiowskich wsi, przy jednoczesnych wzmożonych niemieckich patrolach tych okolic.

86-letnia Teresa Pieloch od dziecka obserwowała machinę nienawiści napędzanej nienawiścią, spodlenia człowieka dla przetrwania, aż po wywózkę ojca i swoich sąsiadów do łagrów, na śmierć. Mała Tereska była wtedy w wieku słuchających jej dziś uczniów. O tym usłyszeli oni w czasie wyjątkowym – w roku 2019 przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wspólnie postanowili więc, że 17 września – w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę – odwiedzą swojego niezwykłego gościa w jego rodzinnej wsi Leman, aby zobaczyć miejsca, o których Tusia opowiedziała.

Czy to będzie wojna, czy pokój, ludzie dzielą się nie na Niemców czy Polaków, ale na ludzi dobrych i złych

– podkreśliła pani Tereska. To od człowieka zależy, kim będzie. Miejmy nadzieję, że nowe pokolenie dzisiejszych jej słuchaczy wzięło sobie te słowa do serca…

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki