Zajrzeliśmy za kulisy konkursu na dyrektora Zespołu Szkół Gminnych w Prostyni! Wiedzieliśmy wcześniej, kto go wygra

Mieczysław Bubrzycki
Wojciech Jakubik będzie dyrektorem tej szkoły jeszcze do końca sierpnia.
Wojciech Jakubik będzie dyrektorem tej szkoły jeszcze do końca sierpnia. fot. M. Bubrzycki
O wyniku konkursu na dyrektora Zespołu Szkół w Prostyni wiedzieliśmy przed… konkursem! Prognozy sprawdziły się w 100 procentach.

Upływa właśnie 5-letnia kadencja dyrektora Zespołu Szkół w Prostyni, gmina Małkinia ogłosiła nowy konkurs, który rozstrzygano w środku wakacji.

Wydawało się, że obecny dyrektor, Wojciech Jakubik, nie będzie miał konkurentów. Na kandydowanie zdecydowała się jednak także nauczycielka z tej samej szkoły, Ewa Szymanik.

O tym, kto zostanie dyrektorem z konkursu, decyduje 9-osobowa komisja. Gdy w konkursie startuje więcej niż jeden kandydat, decydować może nawet jeden głos. To może być swego rodzaju języczek u wagi.

Kulisy tych wyborów poznaliśmy jeszcze przed konkursem. Byliśmy wtedy po raz pierwszy w Prostyni zaalarmowani przez czytelników, którzy dokładnie opisali nam mechanizm wyboru dyrektora na nową kadencję.

- Wszystko wskazuje na to, że konkurs jest rozstrzygnięty już przed konkursem - mówiono nam wtedy.

14 lipca komisja konkursowa, która zebrała się w Małkini, wybrała na nowego dyrektora Zespołu Szkół w Prostyni Ewę Szymanik. Głosowanie było tajne, nieoficjalnie wiemy jednak, że 5 członków komisji głosowało za kandydaturą E. Szymanik, 4 było za W. Jakubikiem. Tak, jak prognozowano przed konkursem.

Pojechaliśmy do Prostyni ponownie.

- Konkurs jest konkursem, to zawsze jest jakaś loteria - powiedziała nam Ewa Szymanik. - Cieszy mnie, że wygrałam, ale naprawdę nie wiem, ilu członków komisji na mnie głosowało. Nikt za mną nie stał, decyzję o kandydowaniu podjęłam sama, bo chcę się sprawdzić także na tym stanowisku.

- Nie mam pretensji o to, że Ewa Szymanik wystartowała w konkursie - mówi Wojciech Jakubik. - Miała do tego pełne prawo, tak jak ci nauczyciele, którzy ją popierają, mają do tego pełne prawo. Wydawało mi się jednak, że konkurs ma za zadanie uczciwą ocenę kandydatów i wyłonienie tego z nich, który ma więcej do zaoferowania. W takich konkursach doświadczenie i osiągnięcia są dużym atutem kandydata. Wydawało mi się, że jestem dobrze oceniany przez władze gminy. Po raz pierwszy jednak w historii gminy Małkinia urzędujący dyrektor przegrał. Chciałbym wiedzieć, jakie uwagi mają do mnie, bo do tej pory żadnych mi nie przedstawiono.

-Dyrektor Jakubik wykonywał swoje obowiązki należycie, ale być może nie wybitnie - mówi Marek Kubaszewski, wójt gminy Małkinia Górna. - Głosy na jego temat są w środowisku różne. Jeśli ktoś dobrze przewidział wynik wyborów na dyrektora, to świadczy to tylko dobrze o jego przenikliwości.

Znacznie więcej na ten temat przeczytasz w dzisiejszym papierowym wydaniu TO.

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Archimedes
Dlaczego szokujące?Tak samo przebiega praca w wielu innych szkołach.
A
Archimedes
Dlaczego szokujące?Tak samo przebiega praca w wielu innych szkołach.
s
smigol
Wielce Szanowny Rodzicu. Z tego co wiem, takie pytanie NIGDY nie padło ze strony kuratorium, chyba, że podczas konkursu w lipcu. Jeśli tak było, to musiałeś tam być i słyszeć, bo to, co jest na takim konkursie raczej jest niepublikowane. Jeśli znałbyś strukturę i zasady pracy wizytatorów i samej delegatury kuratorium wiedziałbyś, że takie pytanie oficjalnie paść nawet by nie mogło. Jeśli chodzi o zmianę - czas pokaże, kto jest bardziej WYBITNYM dyrektorem szkoły. Szkoła ma sprawnie działać, tak, aby rodzice jak najmniej musieli angażować się w sprawy pracy tejże szkoły. Owszem, powinni wpływać na jej funkcjonowanie, jeśli czują taką potrzebę, ale też gdy nie mają czasu lub ochoty na bliższą współpracę, wszystko powinno działać sprawnie. Nie jest tajemnicą, że zdecydowana większość nauczycieli i pracowników szkoły nie chciała zmiany, bowiem ich zdaniem szkoła pracowała optymalnie do swoich możliwości. Wobec powyższego zmiana była niecelowa. Jest nawet przysłowie - "Lepsze jest zawsze wrogiem dobrego".
Cóż, teraz niech nowa pani dyrektor pokaże, co nowego wniesie, ma przed sobą pięć lat pracy. Być może będzie nawet lepsza, ale niesmak po jej determinacji przejęcia funkcji, wyraźnie na siłę wsparty przez osoby związane z Gminą pozostanie.
PS. Również jestem rodzicem i obserwuję tę szkołę bardzo uważnie. Czasem wnioski z tej obserwacji są szokujące.
Pozdrawiam wszystkich czytelników tego forum i apeluję o więcej kultury.
K
Kaśka
Na taki stan rzeczy zapracowali Wszyscy.
~ktoś~
W dniu 11.09.2009 o 11:56, Gość napisał:

Najłatwiej to dzieci wyzwać od głąbów. Może by co niektorzy nauczyciele z Prostyni przypomnieli sobie ile lat sami studiowali 1 kierunek, aby w końcu otrzymać upragniony dyplom magistra? 13 lat to trochę nie za dużo? Przestańcie się w końcu kłócić drodzy pedagodzy i zacznijcie pracować tak jak jest to w innych szkołach. Aha i jeszcze jedno-funkcja dyrektora nie jest dożywotnia. Brawo Pani Ewo, rodzice liczą na duże zmiany.He HE oby się tylko nie przeliczyli. Zgadza się owszem, że funkcja dyrektora nie jest dożywotnia i nikt o zdrowych zmysłach tego nie zakwestionuje, ale jakie trzeba mieć zmysły, żeby popierać sposób w jaki tej funkcji pozbawiono Dyrektora Jakubika... Umarł król -niech żyje król- To jest dopiero szczyt hipokryzji.
G
Gość
Najłatwiej to dzieci wyzwać od głąbów. Może by co niektorzy nauczyciele z Prostyni przypomnieli sobie ile lat sami studiowali 1 kierunek, aby w końcu otrzymać upragniony dyplom magistra? 13 lat to trochę nie za dużo? Przestańcie się w końcu kłócić drodzy pedagodzy i zacznijcie pracować tak jak jest to w innych szkołach. Aha i jeszcze jedno-funkcja dyrektora nie jest dożywotnia. Brawo Pani Ewo, rodzice liczą na duże zmiany.
J
Ja
O co ci chodzi? masz jakieś kłopoty ze zrozumieniem tego, co napisałem.

A napisałem jasno, że nauczyciele znani są z hipokryzji, natomiast dyrektor J. mówiąc prawdę o dzieciach zaprzeczył tej prawidłowości. To bardzo dobrze świadczy o nim!

Nikogo za hipokryzję nie trzeba cenić!

PS. Wiesz, co to hipokryzja?
~Rodzic~
Za hipokryzję trzeba cenić? Nauczyciela? dyrektora?
~Rodzic~
No właśnie.....
Czyyściutka hipokryzja ((
j
ja
Co odpowiedział na pytanie o niski poziom? Pewnie wspomniał także o niskim poziomie intelektulanym części uczniów. Prawdę powiedział i za to go trzeba cenić! Niestety, nauczyciele znani są z tego, że potrafią wznieść się na szczyty hipokryzji.
~Rodzic~
Ci, którzy stoją murem za byłym Panem dyrektorem lub nasz bezstronny TO niech go zapytają co odpowiedział na pytanie kuratorium"dlaczego w jego szkole jest tak niski poziom". Odpowiedź na pewno spodoba się rodzicom.
Zgadzam się że na dyrektora się nie nadawał. A czy będzie dobrym nauczycielem to się okaże. Teraz może będą odbywały się lekcje, bo wcześniej niestety na wiąkszości lekcji historii się nie pojawiał.
2088EC
W dniu 10.09.2009 o 16:53, czurbay napisał:

Tylko gdzie ta amerykanka...??

c
czurbay
W dniu 08.09.2009 o 16:39, zdegustowana napisał:

Jestem za!!!! "Ranczo" w Małkini - z n a k o m i t y p o m y s ł !!!!!


Tylko gdzie ta amerykanka...??
z
zdegustowana
Jestem za!!!! "Ranczo" w Małkini - z n a k o m i t y p o m y s ł !!!!!
k
krajan
Ja czytam to wszytko, to mam wielką nadzieję, że dalsze odcinki serialu Ranczo będą kręcone w Małkini.
Dodaj ogłoszenie