MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XVIII Gminny Festiwal Folklorystyczny w Dudach. Publiczna Szkoła Podstawowa kultywuje tradycję pieśni i piosenek ludowych

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Publiczna Szkoła Podstawowa w Dudach
Gminny Festiwal Folklorystyczny odbywa się w Dudach już od 18 lat. Uczniowie i nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej chętnie kultywują tradycję pieśni i piosenek ludowych. Na tegoroczny festiwal przybyli uczniowie oraz ich opiekunowie ze szkół z terenu całej gminy Ostrów Mazowiecka.

Tradycja pieśni i piosenek ludowych jest kultywowana w szkole od 18 lat:

Folklor jest nam bardzo bliski, wszak nasze korzenie pochodzą od Słowian, a Słowianie śpiewali, tańczyli i przekazywali tradycje z pokolenia na pokolenie. To, co nasze powinno być w nas samych i nigdy nie należy zatracać tego, co promowali nasi przodkowie i jak jest to nadal ważne dla młodych pokoleń

- przekonuje grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Dudach.

Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i ludowe w dwóch kategoriach: kl. I-III i kl. IV-VI. Byli to:

- kategoria kl. I-III: Alicja Kryspin - Publiczna Szkoła Podstawowa w Jelonkach, Julia Tułowiecka - Publiczna Szkoła Podstawowa w Nagoszewie, Laura Kłos - Publiczna Szkoła Podstawowa w Dudach, Kornelia Grocka - Publiczna Szkoła Podstawowa w Ugniewie, Aleksandra Mieczkowska - Publiczna Szkoła Podstawowa w Starym Lubiejewie, Antoni Mościcki - Publiczna Szkoła Podstawowa w Dybkach;

- kategoria kl. IV-VI: Sabina Lejmonowicz - Publiczna Szkoła Podstawowa w Jelonkach, Julia Płotczyk - Publiczna Szkoła Podstawowa w Jasienicy, Aleksandra Wołyniec - Publiczna Szkoła Podstawowa w Dudach, Nikola Brodzik -Publiczna Szkoła Podstawowa w Starym Lubiejewie, Gabriela Kich - Publiczna Szkoła Podstawowa w Ugniewie.

Wokaliści zaśpiewali piękne utwory ludowe na wysokim poziomie artystycznym. Komisja miała nie lada wyzwanie, aby ocenić ich występy i przyznać nagrody.

Wyniki:
W kategorii kl. I-III I miejsce zajęła Kornelia Grocka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ugniewie ("Koło mego ogródeczka"), II miejsce - Laura Kłos z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dudach ("Hej, bystra woda"), III miejsce - Aleksandra Mieczkowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Lubiejewie ("Laboga dziewuszki").

W kategorii kl. IV-VI I miejsce zajęła Julia Płotczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasienicy ("Lipka"), II miejsce - Aleksandra Wołyniec z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dudach ("Czerwone jagody"), III miejsce - Sabina Lejmonowicz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jelonkach ("Lipka zielona").

Laureaci otrzymali puchary i nagrody rzeczowe.

Uroczystość uświetnił swoim występem Szkolny Zespół Ludowy "Przepióreczka".

Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek pogratulował dyrektor szkoły Marioli Kukuć i całej społeczności szkolnej kultywowania tak pięknej tradycji. Najserdeczniejsze gratulacje złożyli także Mirosław Augustyniak i Bożena Jaskólska.

Odpowiedzialne za festiwal były Beata Dąbkowska, Małgorzata Kowalska-Pieczara, Jerzy Nadany, Łukasz Tymińki.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością goście: Waldemar Brzostek - wójt gminy Ostrów Mazowiecka, Mirosław Augustyniak - radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Bożena Jaskólska - wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie - Delegatura w Ostrołęce, ks. Jacek Schneider - proboszcz parafii p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej, Dorota Pędzich - prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Maz., Marcin Płotczyk - dyrektor Regionalny Banku Spółdzielczego w Ostrowi Maz., Radosław Litwa - radny Powiatu Ostrów Mazowiecka i absolwent naszej szkoły, Jerzy Nadany - radny Gminy Ostrów Mazowiecka, Barbara Łojek - nauczyciel muzyki w naszej szkole w ubiegłym roku szkolnym oraz Bożena Jakubczyk i Remigiusz Danelczyk - członkowie komisji festiwalu z MDK w Ostrowi Mazowieckiej, Rada Rodziców - Anna Wołyniec, Wioleta Grabowska, Ewelina Rostkowska. Bardzo ważni dla nas byli także uczestnicy festiwalu wraz z opiekunami ze szkół z terenu gminy Ostrów Mazowiecka.

XVIII Gminny Festiwal Folklorystyczny odbył się 29 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki