Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko Polskie kupiło amerykańskie czołgi Abrams. Jakie jeszcze wyposażenie mają Siły Zbrojne RP? (zdjęcia)

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Czołgi, samoloty, śmigłowce, okręty i wyrzutnie rakiet robią wrażenie. Zobacz czym dysponuje Wojsko Polskie.Przejdź do galerii --->
Czołgi, samoloty, śmigłowce, okręty i wyrzutnie rakiet robią wrażenie. Zobacz czym dysponuje Wojsko Polskie.Przejdź do galerii --->MON
Szef MON podpisał umowę na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Zobacz czym charakteryzują się amerykańskie abramsy i jakim jeszcze wyposażeniem dysponują Siły Zbrojne RP. Możesz się zdziwić!

Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej jest cały czas rozwijane. Nowy plan zakłada aż 524 miliardy złotych na modernizację Wojska Polskiego. Sprawdź jaką broń ma polska armia i jakie wojskowe programy realizuje. Czołgi, samoloty, śmigłowce, okręty i wyrzutnie rakiet robią wrażenie.

Polska kupuje amerykańskie czołgi Abrams

W 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej, szef MON podpisał umowę na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. W podpisaniu umowy uczestniczył Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Umowa przewiduje kupno czołgów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji. Jej wartość wynosi ok. 4,75 mld USD.

Umowa dotyczy zakupu 250 czołgów Abrams oraz towarzyszących wozów zabezpieczenia technicznego, także mostów, które będą służyć w zgrupowaniach, w których te czołgi będą funkcjonować. Umowa obejmuje także pakiet szkoleniowy i logistyczny. Także w ramach umowy kupiliśmy amunicję w ilości, która jest ilością poważną, a więc poważnie wzmocni zasoby amunicyjne Wojska Polskiego. To jest bardzo ważne wzmocnienie Wojska Polskiego - zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Czołgi Abrams w najnowszej wersji SEPv3 trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO – przede wszystkim do 18. Dywizji Zmechanizowanej, w tym również do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Pierwsze czołgi do szkolenia trafią do Wojsk Lądowych jeszcze w tym roku a zakończenie dostaw planowane jest w 2026 roku.

Czołgi Abrams trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej. Zadaniem tych czołgów i konsekwencją tego, że polskie władze rozwijają Wojsko Polskie jest odstraszenie ewentualnego agresora. Wszyscy mamy świadomość tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Jeszcze w tym roku 28 egzemplarzy czołgów Abrams ze składów US Army trafi do Wojska Polskiego, tak żeby można było rozpocząć już szkolenie polskich żołnierzy - powiedział szef MON.

Wraz z czołgami III generacji ABRAMS M1A2 SEPv3 Polska otrzyma także pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Zakupione zostaną także symulatory. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji tych czołgów. Będzie to początek realizacji jednego z największych kontraktów w historii polskiej armii.

Minister Błaszczak przypomniał, że finalizacja umowy na zakup czołgów Abrams jest jednym z elementów modernizacji i rozbudowy potencjału Wojska Polskiego.

Polski rząd konsekwentnie wzmacnia i rozwija zdolności Wojska Polskiego. Faktem jest to, że w ubiegłym roku przeznaczyliśmy na obronność 2,34% PKB. Należmy do czołówki, jeżeli chodzi o te wskaźniki. To jest ważne, żeby Polska mogła się rozwijać, gdyż tylko bezpieczna Polska może się rozwijać. Dlatego tworzymy nowe jednostki wojskowe, wyposażamy je w nowoczesny sprzęt. Już niedługo wejdzie w życie ustawa o obronie Ojczyzny, która będzie stanowiła fundament naszych dalszych starań do tego, żeby rozwijać liczebnie Wojsko Polskie oraz wyposażać je w nowoczesny sprzęt. Chciałem serdecznie podziękować panu premierowi Kaczyńskiemu, że rozpoczęliśmy ten proces. Zapewniam wszystkich państwa, że będziemy go kontynuować - zaznaczył.

Czy charakteryzują się czołgi Abrams?

Abramsy to najnowocześniejsze czołgi na świecie. 250 nowych maszyn wydatnie wzmocni potencjał polskich sił zbrojnych. M1A2 SEP v.3 to najnowsza wersja amerykańskiego czołgu podstawowego Abrams. Jego główne uzbrojenie stanowi 120 mm armata gładkolufowa M256, która została dostosowana do wykorzystywania najnowszych rodzajów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Wysoką skuteczność prowadzonego ognia zapewnia zaawansowany system kierowania ogniem. Uzbrojenie pomocnicze składa się ze zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz dwóch karabinów maszynowych kal. 7,62 mm.

Czołg Abrams charakteryzuje się silną odpornością balistyczną i przeciwminową, zapewniając najwyższy poziom ochrony załogi, która w najnowszej wersji SEP v.3 może zostać uzupełniona przez aktywny system ochrony pojazdu TROPHY. Napęd czołgu stanowi silnik turbowałowy Honeywall AGT1500C o mocy 1500 KM, który zapewnia wysoką prędkość maksymalną oraz mobilność w każdym terenie. Najnowsza wersja została dodatkowo wyposażona w pomocniczą jednostkę napędową (APU). Masa bojowa czołgu wynosi (w zależności od zastosowanych na platformie rozwiązań) ok. 65-70.

Zakup Abramsów to jeden z kluczowych elementów modernizacji i rozbudowy Wojska Polskiego. W tym roku polscy żołnierze otrzymają także pierwsze baterie Patriot oraz drony uderzeniowe Bayraktar.

Abramsy dla Polski – wzmacniamy potencjał Wojska Polskiego (Ministerstwo Obrony Narodowej)

Czym dysponuje Wojsko Polskie? Jaką broń ma polska armia?

Wojsko Polskie przez cały czas zwiększa swój potencjał militarny. Siły Powietrzne mają do dyspozycji m.in. myśliwce wielozadaniowe F-16, samoloty transportowe Hercules C-130 i CASA C-295, a także samoloty szkoleniowe M-346 Bielik. Natomiast Marynarka Wojenna RP aktywnie uczestniczy w strukturach Sojuszu. Najnowszy niszczyciel min ORP Kormoran w październiku 2020 roku wziął udział w swoich pierwszych międzynarodowych ćwiczeniach z zespołem przeciwminowym Standing NATO Mine Countermeasures Group 1. Wojska Lądowe dysponują czołgami Leopard, KTO Rosomak, armatohaubicami Krab i moździerzami Rak. Do Wojsk Specjalnych trafiły śmigłowce Black Hawk. Natomiast system obrony kraju wzbogacą nowoczesne rakiety systemu Patriot oraz wyrzutnie HIMARS. Zobacz jak wygląda wyposażenie Sił Zbrojnych RP:

- Nowy plan przewiduje wydatki na modernizację na miarę oczekiwań żołnierzy Wojska Polskiego. To aż 524 miliardy złotych, czyli około 133 miliardy dolarów na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla tych, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa. Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizację Sił Zbrojnych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Przeczytaj też: Agencja Mienia Wojskowego wyprzedaje czołgi, wozy pancerne, łodzie i samoloty. Jak kupić uzbrojenie i sprzęt wojskowy (zdjęcia)

"Harpia" to kluczowy program Wojska Polskiego dotyczący pozyskania 32 najnowocześniejszych samolotów piątej generacji F-35. Natomiast program "Harpi Szpon" ma polegać na opracowaniu i rozwoju samolotu bezzałogowego w technologii stealth czyli niewykrywalnego przez radary. Dron powinien uczyć się zachowania pilota samolotu już na etapie szkolenia, którego celem będzie wspólne wykonywanie zadań rozpoznawczych oraz bojowych. Pilot z bezpiecznej odległości będzie mógł za pomocą drona razić cele nawet w głębi ugrupowania przeciwnika. Użycie takich systemów, będących połączeniem powietrznych platform załogowych i bezzałogowych, zwiększy także możliwość rażenia poprzez przenoszenie różnorodnych typów kierowanych pocisków rakietowych czy bomb.

Jak podaje portal wojsko-polskie.pl w Planie Modernizacji Technicznej zaplanowane zostały także środki na zakup dodatkowych samolotów F-16 dla Wojska Polskiego.

"Wisła", podobnie jak "Narew", to program dotyczący dostarczenia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu. Plan Modernizacji Technicznej zakłada również kupno śmigłowców.

Programy "Miecznik" i "Orka" pozwolą na pozyskanie dwóch okrętów podwodnych i zapewnią ciągłość szkolenia podwodniaków. Wojsko Polskie pozyska także 6 lekkich okrętów rakietowych w polskich stoczniach, w ramach programu "Murena". Według Planu Modernizacji Technicznej będą kontynuowane zakupy armatohaubic Krab, moździerzy samobieżnych Rak oraz KTO Rosomak.

Program "Balsa" wzbogaci Wojsko Polskie o kolejne, nowoczesne inżynieryjne roboty wspomagające pracę saperów. Zapewnią one wykrywanie, usuwanie i neutralizację niewybuchów oraz zdalnych urządzeń wybuchowych. Roboty są opracowane w całości przez polskich inżynierów i wyprodukowane w naszej zbrojeniówce.

Jednym z programów skierowanych do polskiego przemysłu obronnego jest program "Ottokar Brzoza", który zakłada pozyskanie kilkudziesięciu sztuk niszczycieli czołgów dla pułku przeciwpancernego.

Wojsko Polskie dalej będzie rozwijało program cyber.mil, w ramach którego stworzony zostanie pakiet krajowych narzędzi oraz oprogramowania, które będą wykorzystywać najnowocześniejsze polskie technologie kryptograficzne oraz pozwolą na skuteczną obronę polskiej cyberprzestrzeni.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wojsko-polskie.pl

Warto też zajrzeć na stronę internetową sklepu online Agencji Mienia Wojskowego. Sprawdź, co możesz tam kupić:
Agencja Mienia Wojskowego prowadzi sklep internetowy. Możesz zamówić wojskowy sprzęt w sieci! (zdjęcia)

Sprzedam czołg czyli wojskowe aukcje na pojazdy z demobilu

Chcesz kupić czołg? Sprawdź jak to zrobić! (Agencja Mienia Wojskowego)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki