Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ostrowskim sądzie odetchnęli. Minister odłożył decyzję o likwidacji części sądów

(mb)
Około dwadzieścia osób z pow. ostrowskiego brało udział w proteście w Warszawie, który odbył się 28 lutego
Około dwadzieścia osób z pow. ostrowskiego brało udział w proteście w Warszawie, który odbył się 28 lutego
Na liście sądów do likwidacji jest także sąd w Ostrowi.

Decyzja w ministerstwie miała zapaść do 15 marca. To miał być ostateczny termin podjęcia decyzji w sprawie listy sądów rejonowych, które miały być zlikwidowane od 1 lipca.
Wśród ponad stu sądów, które miały stracić samodzielność, był także sąd w Ostrowi Mazowieckiej.

Samorządowcy z pow. ostrowskiego zaangażowali się jednak mocno w obronę sądu, który miał zostać przyłączony do sądu w Wyszkowie. Rada powiatu i rady wielu gmin podjęły stanowiska w obronie sądu, w Ostrowi powstał też - z inicjatywy burmistrza - komitet protestacyjny. Pod protestem w sprawie likwidacji sądu podpisało się około 7000 mieszkańców powiatu. Napisano też wiele protestów indywidualnych.
28 lutego, w Warszawie, odbyła się w Warszawie manifestacja pod gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości. Wśród około tysiąca protestujących, przede wszystkim samorządowców, była 20-osobowa grupa z pow. ostrowskiego.

Dwa dni później starosta Zbigniew Kamiński spotkał się z Jarosławem Gawinem - ministrem sprawiedliwości. To on miał zadecydować o ostatecznej liście sądów do likwidacji. Z rozmowy wynikało, że są jeszcze szanse na utrzymanie samodzielnego sądu w Ostrowi.
Decyzja miała zapaść najpóźniej 15 marca.

Nie zapadła. W kwietniu dotarła do Ostrowi informacja, że zapadnie lada dzień, a na liście jest jednak sąd w Ostrowi.

W ubiegłym tygodniu spytaliśmy w ministerstwie, czy zapadła już ostateczna decyzja w sprawie likwidacji części sądów rejonowych i czy na tej liście jest sąd w Ostrowi?

- Ostateczny kształt projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych oraz ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych, w tym w zakresie określenia sądów znoszonych i przejmujących, zostanie wypracowany po zakończeniu konsultacji społecznych - odpowiada Wioletta Olszewska z wydziału komunikacji społecznej i promocji Ministerstwa Sprawiedliwości. - Uwagi i propozycje kierownictwa bezpośrednio zainteresowanych sądów oraz władz samorządowych dotyczące projektowanych zmian organizacyjnych w strukturze sądownictwa powszechnego są nadal przedmiotem wnikliwej analizy. Obecnie nie ma zatem możliwości precyzyjnego określenia terminu podpisania przez Ministra Sprawiedliwości wskazanego aktu prawnego. Rozporządzenie nie wejdzie jednak w życie, jak wcześniej zakładano, z dniem 1 lipca 2012 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki