Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w Kleczkowie ku czci Stefana Kleczkowskiego [ZDJĘCIA+WIDEO]

mm
W kościele w rodzinnym Kleczkowie została odprawiona msza św. w intencji św. majora Stefana Kleczkowskiego z okazji jego setnych urodzin, które przypadały 2 września. Msza, a po niej złożenie kwiatów na grobie bohaterskiego lotnika, była częścią uroczystości pamięci majora, zorganizowanych przez Powiat Ostrołęcki wspólnie z Mazowieckimi Inicjatywami Społecznymi.

Kościół pw. św. Wawrzyńca szczelnie wypełnił się zarówno gośćmi uroczystości, którymi były władze samorządowe - powiatu ostrołęckiego, Ostrołęki, gminy Troszyn, przedstawiciele Mazowieckich Inicjatyw Społecznych, Wojska Polskiego, poczty sztandarowe wojska, stowarzyszeń, szkół, jak również mieszkańcami wsi i przede wszystkim rodziną majora Kleczkowskiego. O muzyczną oprawę mszy zadbała Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej, która po nabożeństwie dała też krótki koncert.

- Dzisiaj żyjemy w wolnej ojczyźnie dzięki postawie takich ludzi jak on - przypominał ksiądz proboszcz Dariusz Lenczewski. Dziękujemy za jego bohaterstwo.

Postać mjr. Stefana Kleczkowskiego przybliżył Mariusz Mierzejewski z Mazowieckich Inicjatyw Społecznych.

Urodził się 2 września 1917 roku w Dębowie. Jego rodzicami byli Stanisław i Rozalia Kleczkowscy. Pochodzi z rodu szlacheckiego Kleczkowskich, założycieli Kleczkowa i fundatorów kościoła. Szkołę Podstawową (Powszechną) w Kleczkowie rozpoczął w 1924 r., a ukończył ją jako szkołę II stopnia, 6 klas. Już w szkole podstawowej przejawiał duże zdolności do nauki oraz talent sportowy. Naukę kontynuował w Gimnazjum Państwowym im. T. Kościuszki w Łomży. W ciągu jednego roku zaliczył I i II klasę. Uczęszczał do klasy o kierunku matematyczno-przyrodniczym. Egzamin dojrzałości zdał w 1937 r. W tym samym roku został przyjęty do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie.

Wybuch II wojny światowej zastało Stefana Kleczkowskiego w Dęblinie właśnie. Zostaje przydzielony do zwiadu. 2 września lotnictwo niemieckie dokonuje dużego bombardowania lotniska i uczelni. Zgodnie z rozkazem, Stefan z paszportem i zakonspirowanymi danymi, jako student ze Lwowa przedostaje się do Anglii. Pierwszą informację o nim zanotowano w 1940 r. w dokumentach Dywizjonu 302. Polski personel całego Dywizjonu 302 w początkowym okresie liczył 165 osób. Stefan Kleczkowski uczestniczył w 19 operacjach bojowych. W lutym 1941 r. zgodnie z rozkazem Stefan Kleczkowski oddelegowany został do Ośrodka Królewskich Sił Lotniczych w Cranwell. Do października 1944 Kleczkowski wyszkolił 149 polskich pilotów.

W Dywizjonie 303 zw. warszawskim zameldował się 8 października 1944 roku. Bierze udział w dwóch atakach bojowych i wykonuje 26 lotów bombowych nad Francją, Holandią, Belgią i Niemcami. 25 kwietnia 1945 r. Dywizjon 303 osłania jeden z najsłynniejszych nalotów bombowych na siedzibę Hitlera w Alpach. W akcji tej bierze udział także kpt. Stefan Kleczkowski. Służbę w Dywizjonie 302 rozpoczął w stopniu podporucznika, a kończy w Dywizjonie 303 w stopniu kapitana. Został awansowany do stopnia majora przez prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego 10 listopada 1990 roku. Był odznaczany wieloma odznaczeniami bojowymi i lotniczymi. Zmarł w 1992 roku w Anglii, lecz zgodnie z jego życzeniem, pochowany został w Polsce, na cmentarzu w Kleczkowie.

I na ten cmentarz, po mszy św., wszyscy jej uczestnicy przeszli, by oddać hołd bohaterowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki