Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 sierpnia 2023 w Małkini Górnej. Mieszkańcy uczcili potrójne święto. Zdjęcia, wideo

Hanna Chromińska
Wideo
od 16 lat
15 sierpnia to dzień szczególny – rocznica Bitwy Warszawskiej, święto Wojska Polskiego i święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia 2023 r. władze gminy i mieszkańcy Małkini Górnej uczcili potrójne święto hołdem dla Marszałka Józefa Piłsudskiego i żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny oraz udziałem w uroczystej mszy św.

Pierwszym punktem obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej, święta Wojska Polskiego i święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i na cmentarzu Wojska Polskiego przy ul. Leśnej. Bohaterom Polski Niepodległej hołd oddali: władze gminy Małkinia Górna na czele z wójt Bożeną Kordek i sekretarzem Cezarym Pietrzakiem, pracownicy Urzędu Gminy, dyrektorzy, nauczyciele i młodzież szkół z gminy Małkinia Górna i Przedszkola Samorządowego, radni Rady Gminy Małkinia Górna, przedstawiciele instytucji z gminy Małkinia Górna, harcerze z 14. Drużyny Harcerskiej Sokoły, Klub Motocyklowy „Stajnia” i mieszkańcy gminy Małkinia Górna.

O godzinie 12.00 w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini Górnej rozpoczęła się msza św. odprawiona przez ks. kanonika Jana Marka Wróblewskiego – proboszcza parafii.

We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz gminy, radni gminni, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, harcerze z 14. Drużyny Harcerskiej Sokoły i mieszkańcy gminy. Uroczysty charakter mszy podkreśliła obecność pocztów sztandarowych:

  • Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej,
  • Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Małkini Górnej,
  • Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej,
  • Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie,
  • Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie,
  • Ochotniczych Straży Pożarnych z Daniłówki, Gliny, Grądów, Kańkowa i Zawist Podleśnych,
  • NSZZ Solidarność Rockwool Polska,
  • Koła Wędkarskiego nr 65 w Małkini Górnej.

W słowach skierowanych do wiernych ks. kanonik Jan Marek Wróblewski i ks. Wojciech Uściński łączyli wątki religijne i patriotyczne.

- Kiedy doszło do konfrontacji z wojskami bolszewickimi Maryja pomogła nam w uzyskaniu wolności Polski i całej Europy - mówił ks. Wojciech Uściński. - Dzisiaj chcemy jej podziękować, ale także prosić, aby dalej była z naszym narodem, aby nadal się o nas troszczyła. Dla nas wszystkich troska o naród jest najważniejszym obowiązkiem. Powinniśmy myśleć o wychowaniu młodego pokolenia. Bo wolność zdobyliśmy, ale ciągle musimy się o nią troszczyć, zabiegać o nią i ją pielęgnować. Od nas zależy los przyszłych pokoleń i to jaka będzie Polska – jutro, pojutrze, za 10, za 50, za 100 lat. Dzisiaj wiele jest wśród nas podziałów, niezgody, nawet nienawiści. Na tym nie da się budować przyszłości. Przyszłość trzeba budować na silnym fundamencie prawdy, sprawiedliwości i miłości. To są wartości, które powinny być dla nas najważniejsze.

- Dopiero teraz zaczynamy rozumieć jak bardzo święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny było ważne dla naszej ojczyzny. Prymas Tysiąclecia podkreślał, że bardziej kocha swoją ojczyznę – Polskę, niż własne serce. Mimo licznych namów i podstępów nie dał się wywieźć z ojczyzny, jednocześnie wybaczając tym, którzy starali się mu szkodzić. W nadziei, że kiedyś zrozumieją swoje błędy nie chował do tych ludzi urazy - mówił ks. kanonik Jan Marek Wróblewski.

- W dniu tego potrójnego święta jesteśmy przed tym ołtarzem mocni obecnością nas wszystkich na tej mszy świętej. Wielki zwrot losów wojny z 1920 roku – wydarzenie, nazywane „cudem nad Wisłą” – miał u podstaw także to poczucie jedności. Dwa lata po odzyskaniu niepodległości uznaliśmy, że nie damy się znów wymazać z mapy świata. Siła oporu pochodziła od całego narodu. W 1920 roku wiara, którą chroniła Maryja – królowa Polski – dała jedność, dała polskim wojskom siłę i skuteczność. W 1922 roku Sejm ustanowił 15 sierpnia świętem Wojska Polskiego. Po latach wróciliśmy do świętowania tej daty, dlatego to nasze dzisiejsze spotkanie niech będzie wielką, głęboką refleksją. Dziękuję wszystkim, których upał nie zatrzymał domu, którzy przyszli tu, by razem świętować Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i czcić chwałę Wojska Polskiego. - mówiła wójt Bożena Kordek.

Na zakończenie mszy ks. proboszcz poświęcił bukiety ziół i kwiatów, a wójt Bożena Kordek podziękowała księdzu Wojciechowi Uścińskiemu za posługę w parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini Górnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki