Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udało się przebadać wszystkich - 450 uczniów otrzymało zaświadczenia

Redakcja
Warszawscy lekarze medycyny pracy zakończyli badania absolwentów gimnazjów, ubiegających się o przyjęcie do szkoły zawodowej lub technikum.

Zaświadczenia lekarskie uzyskało około 450 uczniów z powiatu wyszkowskiego.

Problem z dostępnością do lekarzy medycyny pracy dla absolwentów gimnazjów, którzy starają się o przyjęcie do techników i szkół zawodowych, szeroko opisywaliśmy w Głosie Wyszkowa. Zaświadczenie od lekarza medycyny pracy ma wykluczyć przeciwwskazania do wykonywania konkretnego zawodu. W Wyszkowie żaden z lekarzy nie mógł wystawić takiego zaświadczenia nieodpłatnie, bowiem przetarg na wykonanie badań wygrał NZOZ z Warszawy. To tam właśnie odesłano uczniów z powiatu wyszkowskiego po zaświadczenia lekarskie. O sprawie poinformowali nas zdenerwowani rodzice absolwentów gimnazjów.

Po interwencji Starostwa Powiatowego NZOZ z Warszawy zgodził się przeprowadzić badania w Wyszkowie. Lekarzom udostępniono gabinet w Zespole Szkół nr 2. Przed gabinetem ustawiły się w pierwszych dwóch terminach badań długie kolejki. Większość uczniów nie została wówczas przyjęta. Lekarze wyznaczyli dwa dodatkowe terminy - 30 maja i 6 czerwca. Ostatniego dnia na badania zgłosiło się 68 uczniów i wszyscy zostali przyjęci.
- Ogółem podczas czterech dni przyjętych zostało około 450 uczniów z powiatu wyszkowskiego, wszyscy, którzy zgłosili się na badania do lekarza medycyny pracy, który przyjechał z Warszawy - informuje naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Krzysztof Arbaszewski.

Aby uniknąć problemów z przyjęciem gimnazjalistów do wybranej szkoły ponadgimanzjalnej, starosta pozwolił dyrektorom podległych mu placówek, aby przyjmowali uczniów bez zaświadczeń lekarskich. Mogli je dostarczyć w późniejszym terminie, nawet po zakończeniu rekrutacji.
- Takich przypadków było zaledwie kilka - mówi Krzysztof Arbaszewski.
Dyrektorzy wyszkowskich szkół ponadgimnazjalnych wystosowali już wniosek do Kuratorium Oświaty o zmianę przepisów przy przyszłorocznej rekrutacji. Dyrektorzy wnioskują o to, by kandydaci do klas pierwszych mogli dostarczać zaświadczenia lekarskie nawet po zakończeniu rekrutacji, a nie wraz z podaniem o przyjęcie do placówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki