Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchwalili “Bezpieczną Ostrołękę" i pieniądze dla przedszkoli oraz żłobka (zdjęcia)

Redakcja
Dziś, 28 listopada, obradowała rada miasta Ostrołęki

Sesja rady miasta z 28 listopada 2013 roku

Na początku sesji radna Grażyna Sosnowska podzieliła się z radnymi dobrą wiadomością dla osiedla Wojciechowice. Po staraniach trwających około półtora roku ul. Krańcowa prowadząca m.in. do Prywatnego Gospodarstwa Ogrodniczego, osiedla PGO i cmentarza wreszcie stała się w całości własnością miasta. Wcześniej miała kilku właścicieli, m.in. miasto, Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad oraz Skarb Państwa. Ten fakt blokował gruntowny remont drogi, która znajduje się w kiepskim stanie.

Grażyna Sosnowska specjalne podziękowania skierowała do prezydentów Ostrołęki z Januszem Kotowskim, włodarzem miasta, na czele oraz do Andrzeja Rybusa-Tołłoczki, doradcy wojewody mazowieckiego.
- M.in. właścicielem Krańcowej był Skarb Państwa, w związku z czym te sprawy trafiły do Urzędu Wojewódzkiego - powiedział Andrzej Rybus-Tołłoczko. - Przez 1,5 roku toczyły się procedury, aby miasto zostało właścicielem ul. Krańcowej.

Teraz może przystąpić do jej przebudowy. Jak zapowiada Wojciech Dorobiński, rzecznik prasowy ratusza, najpierw ratusz przystąpi do sporządzenia projektu.

Na sesji radni zaklepali po raz drugi program “Bezpieczna Przyjazna Ostrołęka Nasza Wspólna Sprawa". Pierwszy projekt uchwały na temat programu przyjęli w październiku ubiegłego roku, jednak został on zaskarżony do sądu administracyjnego przez wojewodę mazowieckiego. Dlatego go uchylili na marcowej sesji.

- Pojawiły się pewne wątpliwości ze strony radnych Platformy, w szczególności radnego Mirosława Dąbkowskiego - one dotyczyły zakresu współpracy z policją - jak również od wojewody w kontekście podstaw prawnych uchwalenia tego programu - mówił Janusz Pawelczyk, doradca prezydenta i autor “Bezpiecznej Przyjaznej Ostrołęki". - Porojekt (obecny - red.) odpowiada zarówno oczekiwaniom wojewody, jak i radnym Platformy Obywatelskiej. Okroiliśmy tak naprawdę maksymalnie zakres współpracy z policją. Wspólna komisja miasta i powiatu zapoznała się z projektem, był szeroko dyskutowany.

Janusz Pawelczyk wspomniał także, że zaprosił do pracy nad poprawieniem programu siedmiu radnych, którzy zgłaszali do niego najwięcej uwag. Z propozycji skorzystał tylko radny Wiesław Piaściński, którego rady znalazły się w ostatecznej wersji “Bezpiecznej Przyjaznej Ostrołęki". Doradca prezydenta zapewnił, że program nie będzie leżał w szufladzie, jak to ma miejsce w przypadkach wielu miast, ponieważ będzie weryfikowany co roku przez władze miasta.

Ponadto radni uchwalili drobne zmiany w budżecie miasta. Głównie te dotyczące oświaty, ponieważ państwo przyznało na nią miastu dotację. Dodatkowe 404 tys. zł pójdzie zatem na przedszkola, a 285 tys. zł na Żłobek Miejski.

Pod koniec sesji radny Mariusz Popielarz wydał oświadczenie. “Podziękował" Dariuszowi Maciakowi, przewodniczącemu rady miasta, za zaproszenie na sesję rady miasta 11 listopada z okazji Święta Niepodległości prof. Piotra Jaroszyńskiego, który odczytał swój kontrowersyjny referat. W kontrze do Mariusza Popielarza zabrał głos radny Norbert Dawidczyk, który szczerze podziękował za uroczystą sesję rady miasta, określając ją jako bardziej patriotyczną od ubiegłorocznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki