MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święty kolędowy wieczór w Bogutach poprowadziła finalistka konkursu Miss Polonia 2009 (zdjęcia, film)

M.D.
Diabeł i żyd - takie postacie najczęściej występowały w Bogutach w ten "Święty Wieczór"
Diabeł i żyd - takie postacie najczęściej występowały w Bogutach w ten "Święty Wieczór" M. Dylewski
Jak co roku od 26 lat w niewielkiej gminie Boguty Pianki spotkali się kolędnicy aby kultywować dawną tradycję swojego regionu, tzw. świętych wieczorów. Spotkanie rozpoczęto mszą świętą w miejscowym kościele a zakończono po 4 godzinach śpiewu, recytacji i wspólnej zabawy. Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu 6 stycznia, w święto Trzech Króli, zaprezentowało się tym razem jedenaście zespołów.
26 Świety Wieczór w Bogutach Piankach

26 Święty Wieczór w Bogutach Piankach

Święto Trzech Króli w Bogutach Piankach bez wspólnego kolędowania w Bogutach to nie święto - słychać było w korytarzu Ośrodka Kultury. Jak co roku ludzi przyszło tyle, że część z nich musiała stać w szatni i tylko słyszała co się dzieje na scenie. A tam działo się sporo. Swoje umiejętności prezentowali uczniowie miejscowych szkół podstawowych i gimnazjum, ich rodzice, dziadkowie a nawet pradziadkowie. A wszystko zapowiadała finalistka konkursu Miss Polonia 2009 Beata Polakowska z Ostrowi Mazowieckiej.

- Spotykamy się tutaj już po raz dwudziesty szósty, aby tę świąteczną atmosferę Bożego Narodzenia zatrzymać na dłużej - mówił dyrektor GOKiS w Bogutach Roman Świerżewski. - Na naszych corocznych spotkaniach pielęgnujemy tradycje. Bo cóż znaczy naród bez historii, tradycji i rodzinnych obyczajów. U nas te obyczaje są kultywowane. Dzieci zastępują swoich rodziców w ich rolach na scenie. Przykładem niech będzie rodzina Tymińskich z Tymian Buci. Przed laty Wiesiek Tymiński grał postać króla Heroda w jednym przedstawieniu, a teraz jego córka gra już tę rolę. Martyna Sikorska, która od najmłodszych lat brała udział w naszych wieczorach grając i śpiewając na scenie dziś kultywuję te piękną tradycję w liceum w Wysokim Mazowiecku. Dzisiaj przyjechał do nas ze swoim nowym zespołem założonym właśnie w tej szkole.

W tym roku na bardzo licznie przybyłej publiczności zaprezentowały się m.in. zespoły: "Pastuszkowie" ze Szkoły Podstawowej w Tymiankach Buciach, "Z gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej w Bogutach Piankach, zespół "Z Kozą" z Wyszonek Błoni, zespół kolędniczy "Herody" z Bogut Pianek, Jacek Nowak "Z szopką" z Wąsosza k/Grajewa, zespół kolędniczy "Podlasie" z Wyszonek Błoni i gospodarze spotkania - zespół "Żurawiacy" z Bogut.

- Miłym zaskoczeniem, myślę, że dla wszystkich przybyłych na naszą imprezę była osoba konferansjera tegorocznych spotkań z kolędą - mówił dyrektor Świerżewski. - Pani Beata Polakowska, finalistka Miss Poland 2009 i zeszłoroczna reprezentantka naszego kraju na wyborach Miss Word, w podziękowaniu za to, że razem z Mariuszem Doboszem, I wicemisterem Polski w roku 2008 mogli wystąpić w Tajlandii w pożyczonym od nas stroju zaproponowała, że poprowadzi nam ten wieczór. Bardzo jej się to wszystko, co zobaczyło spodobało i już zapowiedziała, że w przyszłym roku chciałaby się ponownie tutaj pojawić.

Mieszkańcy Bogut Pianek oraz wielu okolicznych miejscowości i gmin na ludowo zakończyli bożonarodzeniowy okres, czekając już na przyszłe Święta Bożego Narodzenia. Już teraz zapraszają wszystkich na kolejne takie spotkanie z ich ludową tradycją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki