Strajk nauczycieli 2019 wygasa? MEN: Ponad 60 proc. szkół funkcjonuje normalnie

Leszek Rudziński
Protest nauczycieli pod Ministerstwem Edukacji Narodowej
Protest nauczycieli pod Ministerstwem Edukacji Narodowej Marek Szawdyn/Polska Press
Udostępnij:
- 67 procent publicznych przedszkoli i ponad 60 procent szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych funkcjonuje normalnie - wynika z komunikatu MEN. Czy to oznacza, że strajk nauczycieli powoli się kończy?

"Z danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów szkół wynika, że obecnie 67 procent publicznych przedszkoli i ponad 60 procent szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych funkcjonuje normalnie"- poformował w środę resort edukacji.

Gdy rozpoczynał się strajk nauczycieli (8 kwietnia) wiceminister edukacji Maciej Kopeć twierdził, że do strajku przystąpiło 48,5 proc. szkół i placówek. Podkreślił wtedy, że dane te będą jeszcze z kuratoriów spływać do MEN.

Natomiast Związek Nauczycielstwa Polskiego informował 9 kwietnia, że w strajku bierze udział 74,29 procent szkół i przedszkoli. ZNP zaznaczył wówczas, że nie uwzględniono w nich m.in. szkół i przedszkoli niepublicznych czy społecznych oraz innych placówek oświatowych, jak: szkoły policealne, placówki doskonalenia nauczycieli, biblioteki pedagogiczne, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, kolegia pracowników służb społecznych, placówki kształcenia ustawicznego i praktycznego, oraz specjalne ośrodki wychowawcze, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze i młodzieżowe ośrodki socjoterapii.

Strajk nauczycieli 2019. Warszawa: Artyści dla nauczycieli [ZDJĘCIA] Tłumy warszawiaków na koncercie poparcia dla strajkujących nauczycieli

Warszawa: Koncert Artyści dla nauczycieli [ZDJĘCIA] [WIDEO] ...

Tego samego dnia MEN podsumowało trzy dni egzaminu ósmoklasisty, który zakończył jednocześnie dwa cykle egzaminacyjne: po gimnazjum i ósmej klasie. Do obu egzaminów przystąpiło ponad 727 tys. uczniów z całego kraju. Egzaminy przebiegły bez zakłóceń, zgodnie z harmonogramem. Ich wyniki będą znane w czerwcu br. – Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów z żadnej okręgowej komisji egzaminacyjnej, żadnego kuratorium, aby były jakiekolwiek problemy z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego – poinformował Dyrektor CKE dr Marcin Smolik.

Przypomnijmy, w niedzielę, 14 kwietnia, kilkuset mieszkańców wzięło udział w pikiecie poparcia dla nauczycieli

Rząd PiS nie chce dać nauczycielom podwyżek, ale radni PiS s...

Szefowa MEN Anna Zalewska podziękowała za sprawne przeprowadzenie obu sprawdzianów. – Egzaminy gimnazjalny i po ósmej klasie nie odbyłyby się, gdyby nie dyrektorzy szkół, nauczyciele, którzy czuwali przy swoich uczniach, gdyby nie wolontariusze, kuratorzy i wojewodowie. Bardzo im za to dziękujemy – podkreśliła minister edukacji.

"Społeczeństwo, które chce kształcić młodych ludzi, musi inwestować w edukację". Kolejne demonstracje w geście poparcia dla nauczycieli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli 2019 wygasa? MEN: Ponad 60 proc. szkół funkcjonuje normalnie - Polska Times

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A kto przejmie odpowiedzialność za uraz jakiego doznała młodzież ?Stres robi swoje,jeśli dzieci stresują się przed maturami co dodatkowy stres robi swoje, a co z młodzieżą która potrzebowała przez daną sytuacją wizyty u specjalisty ? Kto będzie za ten stan rzeczy odpowiedzialny ?
G
Gość
, Sonia:

Dalszym efektem strajku będzie rozwój oświaty niepublicznej, to spowoduje odplyw uczniów z placówek publicznych, a że pieniądze idą za uczniem to szkoły dostaną mniejsze dotacje, to oznacza optymalizację zatrudnienia...

Wówczas będzie więcej miejsc pracy w wyżej płatnej oświacie niepublicznej, za co zapłacą rodzice. Średnia wieku nauczyciela to ponad 42 lata, więc znaczna część odjedzie na emeryturę w najbliższych latach, a by zostać nauczycielem myśli 2,4% 15-latków. Po co mają się jeszcze kształcić 9-10 lat, gdy od razu mogą iść do pracy i zarabiać wyższe pieniądze?

b
bajabajaszi
Jest się z czego cieszyć - nieoznacza to zadowolenia z niegodnej pensji - tylko faktu braku wynagrodzenia i strachu przed żebraniem!!!!

Rząd chce wziąść nauczyciele głodem - sugeruję zachorować na grypę nauczycielska i przejśc na długoterminowe zwolnienie związane ze stresem wynikajacym choćby z samego strajku - a nie byciem ŁAMISTRAJKIEM
S
Sonia
Dalszym efektem strajku będzie rozwój oświaty niepublicznej, to spowoduje odplyw uczniów z placówek publicznych, a że pieniądze idą za uczniem to szkoły dostaną mniejsze dotacje, to oznacza optymalizację zatrudnienia...
G
Gość
Nie wypłacać im kasy za czas strajku to może zrozumieją że nie tedy droga
G
Gość
bardzo dobrze, może w końcu zrozumieją, że nie tędy droga do sukcesu, szkoda tylko młodzieży, że mają dodatkowy stres przed maturą
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie