Stora Enso. 50-lecie Honorowych Dawców Krwi przy Stora Enso...

  Stora Enso. 50-lecie Honorowych Dawców Krwi przy Stora Enso w Ostrołęce. Były ordery, odznaczenia, podziękowania i łzy wzruszenia

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Tygodnik Ostrołęcki

  Stora Enso. 50-lecie Honorowych Dawców Krwi przy Stora Enso w Ostrołęce
  1/194
  przejdź do galerii

  Stora Enso. 50-lecie Honorowych Dawców Krwi przy Stora Enso w Ostrołęce ©Aleksandra Zdanowicz

  Stora Enso. 50-lecie Honorowych Dawców Krwi przy Stora Enso. Spotkanie z okazji 50. rocznicy działalności klubu oraz 100. rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża odbyło się w czwartek 21 listopada 2019 w sali bankietowej Niebieskie Migdały.
  Obchodzone przez Polski Czerwony Krzyż Dni Honorowego Krwiodawstwa są poświęcone idei najpiękniejszego ruchu społecznego jakim jest honorowe krwiodawstwo. Nie od dziś też wiadomo, że najważniejszą i największą rolę w rozwoju honorowego krwiodawstwa pełnią kluby Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. Członkowie ostrołęckiego koła PCK Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Stora Enso świętowali w czwartkowy wieczór 50-lecie jego działalności.

  Kawał chlubnej historia


  Klub działający przy Stora Enso jest jednym z dziewięciu działających w naszym rejonie.
  Powstał 24 października 1969 roku. Na zebraniu założycielskim, w obecności Marianny Jóźwiak – kierownika biura Zarządu Powiatowego Polskiego Czerwonego Krzyża, został wybrany trzyosobowy zarząd. Jego prezesem został Jan Stryjewski, i funkcje tę pełni nieprzerwanie do chwili obecnej.

  Powstanie klubu przy Ostrołęckich Zakładach Celulozowo-Papierniczych było początkiem rozwoju honorowego krwiodawstwa na ziemi kurpiowskiej. Za naszym przykładem poszły w następnych latach inne ostrołęckie zakłady i powstawały nowe Kluby Honorowych Dawców Krwi - mówił w trakcie uroczystości Jan Stryjewski.

  Klub z roku na rok rozwijał się i za swoją prężną działalność wyróżniany był wieloma odznakami, medalami i dyplomami. W 1982r. zajął I miejsce w konkursie „Na najaktywniejszy klub HDK województwa ostrołęckiego”, a siedem lat później znalazł się na I miejscu w konkursie "Na wzorcowy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK", organizowanym przez Zarząd Główny PCK.

  Zobacz galerię

  Aktualnie klub zrzesza około 200 członków, w tym ok. 140 czynnych dawców, którzy oddali w bieżącym roku ponad 160 litrów krwi. Co ciekawe, w latach osiemdziesiątych klub liczył nawet ponad siedmiuset członków, którzy rocznie oddawali ponad pięćset litrów krwi.  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polub nas na Facebooku

  Specjalnie dla Was

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej TO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej TO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  #Zamawiaj do domu: jedzenie, towary, usługi

  #Zamawiaj do domu: jedzenie, towary, usługi