Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalne strefy ekonomiczne to sposób na zdobycie inwestorów

Helena Wysocka [email protected]
Specjalne strefy ekonomiczne to sposób na zdobycie inwestorów
Specjalne strefy ekonomiczne to sposób na zdobycie inwestorów sxc
Samorządowcy z Hajnówki i Narewki zabiegają o utworzenie na ich terenie podstref Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE).

Potencjalnych inwestorów i wytypowane działki już mają. Teraz potrzebne są decyzje rządu. Samorządowcy liczą, że zapadną one w tym roku.
– Strefa działa na przedsiębiorców jak magnes – argumentuje Mikołaj Pawlicz, wójt Narewki. – A w naszym przypadku, powstanie nawet jednej nowej firmy przyniosłoby duże korzyści dla gminy. Przede wszystkim powstałyby miejsca pracy.

Działa już sześć podstref
SSSE funkcjonuje od niemal 17 lat.
Działający na jej terenie przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi w podatku dochodowym. Wynoszą one nawet 70 proc. wartości inwestycji. Do tej pory utworzono sześć podstref, które znajdują się na terenie Suwałk, Ełku, Gołdapi, Grajewa, Małkini Górnej, a od niemal pięciu lat – także Białegostoku. W tej ostatniej powstało pięć zakładów produkcyjnych, które zatrudniają ponad 300 osób. W ub.r. zezwolenie na działalność otrzymały dwie kolejne firmy. Jedna ma produkować m.in. uchwyty, a druga – instalacje grzewcze. Przedsiębiorcy deklarują, że zatrudnią w sumie ponad 400 osób.
– Dysponujemy jeszcze dwiema działkami – informuje Robert Żyliński, prezes SSSE. – Większą zamierzamy podzielić. Liczymy, że wówczas zainteresowanie nieruchomością będzie większe.

Pierwsze deklaracje są
Tymczasem dwa kolejne samorządy z naszego regionu zabiegają o utworzenie na ich terenie podstref. W Hajnówce miałaby ona objąć 5-hektarową nieruchomością.
– To kilka działek położonych w różnych rejonach miasta – precyzuje Jarosław Grygoruk, sekretarz Urzędu Gminy w Hajnówce. – Na przykład jedna z nich to częściowo uzbrojony teren byłego zakładu drzewnego.

Władze miasta posiadają już deklaracje dwóch przedsiębiorców, że jeśli powstanie podstrefa, to oni tam właśnie ulokują swój kapitał.
– Zainteresowanie jest spore, więc myślę, że chętnych nie zabraknie – dodaje Grygoruk. – Oby tylko decyzje były jak najszybciej.

Także wójt z Narewki ma już potencjalnych inwestorów. Na terenie gminy strefa ekonomiczna ma objąć około 30 ha gruntów i lasu. Działki są uzbrojone i zlokalizowane przy drodze powiatowej oraz w pobliżu budowanego międzynarodowego przejścia kolejowego w Siemianówce. Na terenie strefy mogłyby więc powstać np. firmy logistyczne.
– Przejście ma być gotowe w listopadzie tego roku – przypomina wójt. – Byłoby doskonale, gdyby jeszcze w tym roku była zgoda na utworzenie podstrefy.
Rada gminy już podjęła uchwały intencyjne w sprawie przekazania gruntów do strefy, a urząd znalazł biuro, które dokona stosownych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.

Decyzję w sprawie utworzenia podstref musi podjąć Rada Ministrów. Wnioski w sprawie Hajnówki i Narewki zostaną złożone w najbliższych miesiącach. Jest więc szansa, że jeśli nie w tym roku, to na początku przyszłego będzie decyzja.

Strefy szybko nie zginą
Specjalne strefy ekonomiczne mają funkcjonować tylko do 2020 r.
– Rząd planuje, by termin ten wydłużyć – uspokaja prezes Żyliński. – A przynajmniej w przypadku stref, które funkcjonują w naszym, czyli w najmniej rozwiniętym regionie.
Prezes ma nadzieję, że decyzje w sprawie przedłużenia zostaną podjęte jak najszybciej. Zapowiedź likwidacji stref nie sprzyja nowym przedsięwzięciom. Przedsiębiorcy obawiają się, że nie zdążą skorzystać z ulg. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że inwestycje zwracają się bowiem dopiero po sześciu latach. Zgodę na przedłużenie terminu funkcjonowania trzeba jednak skonsultować z Komisją Europejską.

Opinia
Zbigniew Sulewski Centrum im. Adama Smitha

Tworzenie podstref ekonomicznych to niejednokrotnie jedyny sposób na przyciągnięcie inwestorów, a tym samym szansa na inwestycje i rozwój gminy. Trudno więc dziwić się samorządowcom, że dysponując niezagospodarowanymi gruntami, zabiegają o tego typu decyzje. Niezależnie od tego, jak długo strefy będą funkcjonowały, to poczynione przez przedsiębiorców inwestycje pozostaną. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Specjalne strefy ekonomiczne to sposób na zdobycie inwestorów - Kurier Poranny

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki