Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby tej ziemi

mch
Wystawy cieszą się dużym powodzeniem
Wystawy cieszą się dużym powodzeniem M. Chrzanowski
"Jarmark Europa IX-XI w." oraz "Odkrywcy i rabusie w archeologii" - to tytuły dwóch nowych wystaw, które od 9 grudnia można oglądać w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Obie wystawy otworzył dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Archeologów Polskich.

Ekspozycja "Jarmark Europa IX-XI w." prezentuje wczesnośredniowieczne szlaki handlowe, które przebiegały również przez tereny Mazowsza Północnego.
Na wystawie zaprezentowanych zostało wiele przedmiotów, które drogą handlową dotarły do ówczesnej Europy. Do najciekawszych należą niewątpliwie: skarb z Ciechanowa z X wieku składający się ze srebrnych arabskich monet, oraz liczący w całości 10 tysięcy sztuk monet pochodzący z XI wieku skarb ze Stryjewa Wielkiego. Jest to największy skarb znaleziony na terenie północnego Mazowsza. Ciekawym i unikatowym eksponatem jest również szkatułka pochodząca z Rusi, jak również zapiski dotyczące Mieszka I autorstwa Ibrachima ibn Jakuba - kupca arabskiego, żydowskiego pochodzenia, który handlował również na terenach Polski. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie oraz Muzeum Mazowieckiego i Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

"Odkrywcy i rabusie w archeologii" to temat drugiej z wystaw zorganizowanej przez oddział warszawski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Celem tej ekspozycji jest podniesienie świadomości ludzi na temat szukania skarbów na własną rękę. Zdaniem archeologów, przy okazji takich poszukiwań zostaje bezpowrotnie niszczona możliwość poszerzenia wiedzy historycznej. Co więcej, niewielu archeologów-amatorów zdaje sobie sprawę, że takie poszukiwania, są niezgodne z prawem. Poszukiwacze skarbów są również na terenie powiatu przasnyskiego - to właśnie do nich Stowarzyszenia Naukowe Archeologów Polskich skierowało tę wystawę. Wystawy czynne będą do 20 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki