MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Jan Chodara – rzeźby w stylu” do obejrzenia w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Wernisaż wystawy „Jan Chodara–rzeźby w stylu” odbył się w środę 24.04.2024 w podziemiach Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Wystawę można zwiedzać do 16.06.2024.

Jan Chodara (1927-2013) był rzeźbiarzem ludowym. Pochodził ze wsi Stanisławów, z rejonu Roztocza. Jego twórczość zaliczana jest do nurtu art brut. Nie pobierał nauk w dziedzinie rzeźby ani snycerstwa. Był samorodnym twórcą, który rozwijał umiejętności artystyczne bez znaczącego wpływu z zewnątrz. Tworzył na bazie własnych doświadczeń. Inspirował się lokalną tradycją, otaczającym go światem oraz sztuką sakralną.

"Jego pierwsze prace powstały w latach 70. XX wieku jako rzeźby sakralne, przeznaczone do udekorowania kościoła polskokatolickiego w Długim Kącie (pow. biłgorajski). W latach późniejszych poszerzył tematykę prac o przedstawienia rodzajowe i animalistyczne.

Jan Chodara rzeźbił w drewnie (topili, osice, lipie), które pozyskiwał samodzielnie. Figurki polichromował farbami olejnymi w intensywnych barwach. Zazwyczaj uzupełniał je różnorodnymi materiałami, np. blachą, tworzywem sztucznym, skajem, tkaniną. Wkomponowywał w nie przedmioty codziennego użytku, m.in. stare okulary, bombki, guziki, kapsle. Tym sposobem skręcony kabel stawał się koroną cierniową na głowie Chrystusa, guziki oczami św. Mikołaja, a kapsle od butelek przekształcały się w laty na sylwetkach zwierząt.

Rzeźbione przez Chodarę figury charakteryzują się prostotą i geometryzacją form przy jednoczesnym bogactwie detali widocznych w elementach ubioru. Wykonywane przy użyciu dłuta, nożyka i piły ręcznej mają szorstką, wyraźnie chropowatą powierzchnię. Bryła rzeźb jest najczęściej zwarta, niekiedy ręce stanowią osobny kawałek drewna przytwierdzony gwoźdźmi do reszty figury.

Proporcje postaci są zaburzone. Mają podłużne twarze o wydatnych czołach, dużych, migdałowych oczach i walcowatym nosie.

W sztuce Chodary widoczny jest wpływ ikonografii chrześcijańskiej, którą poznawał poprzez sztukę sakralną. Ponadto czytał Pismo Święte oraz żywoty świętych, które dostarczały mu tematów do tworzenia rzeźb.

W dorobku twórcy znajdują się liczne wizerunki apostołów i świętych. Rzeźby są w większości podpisane przez autora.

Znaczna część dorobku twórczego Chodary poświęcona jest przedstawieniom rodzajowym i animalistycznym. Rzeźbiarz wykonywał figurki i popiersia osób świeckich, żołnierzy i duchownych. Na szczególną uwagę zasługują przedstawienia ptaków, które cechuje jaskrawa kolorystyka z akcentami zdobniczymi."

Podczas wernisażu, który odbył się 24.04.2024 odbyła się prelekcja prof. Jerzego Barankiewicza.

Na wystawie zaprezentowane zostaną rzeźby pochodzące z kolekcji prywatnych Jerzego Barankiewicza, Anny i Pawła Słomczyńskich oraz Karoliny i Macieja Słomczyńskich.

Wystawę można oglądać do 16 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki