Sesja Rady Gminy w Wąsewie. Podatki nie zmienią się, sołtysi...

  Sesja Rady Gminy w Wąsewie. Podatki nie zmienią się, sołtysi mają wyższe diety [ZDJĘCIA]

  Mieczysław Bubrzycki

  Tygodnik Ostrołęcki

  Tygodnik Ostrołęcki

  Sesja Rady Gminy w Wąsewie. Podatki nie zmienią się, sołtysi mają wyższe diety [ZDJĘCIA]
  1/30
  przejdź do galerii
  Mieszkańcy gminy Wąsewo zapłacą w przyszłym roku takie same podatki. Natomiast sołtysi mieć będą wyższe diety za udział w sesjach.
  5 grudnia, w Wąsewie, odbyła się druga sesja Rady Gminy. Nowi radni zajęli się sprawami ważnymi dla mieszkańców, czyli podatkami.

  Nie będą podwyższać


  - Po raz kolejny nie będziemy ich podwyższać, bo chodzi o zachowanie stabilności podatkowej mieszkańców i osób prowadzących działalność gospodarczą – stwierdził wójt Rafał Kowalczyk. - Mam nadzieję, że dzięki temu zachęcimy nowych przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności w naszej gminie.


  Gmina bardzo dba o kieszenie mieszkańców. Podatek od nieruchomości za domy i mieszkania ustalono na poziomie 50 gr za m kw., ale po raz kolejny zwolniono właścicieli z jego płacenia.

  Właściciele domów płacą jedynie podatek od działek – po 24 grosze za m kw. (maksymalna dopuszczalna stawka to 49 gr).

  Prowadzący działalność gospodarczą zapłacą w przyszłym roku po 16 zł za m kw. budynku (maksymalna to 23,47 zł) oraz po 88 gr za m kw. gruntu (maksymalna 93 gr).

  Bez zmian pozostał także podatek rolny. W 2019 roku rolnicy zapłacą znów po 125 zł za ha przeliczeniowy.

  Jaka dieta dla sołtysów gminy Wąsewo?


  Dużo emocji wzbudziła sprawa, której nie było w porządku obrad. Troje radnych PiS zaproponowało kilka dni przed sesją projekt uchwały w sprawie ustanowienia zasad przyznawania diet sołtysom.

  Obecnie sołtysi otrzymują po 100 zł diety za udział w każdej sesji. Zgłoszona propozycja przewidywała dietę miesięczną w wysokości 6 proc. minimalnego wynagrodzenia, sołtysi dostawaliby więc po ok. 130 zł miesięcznie.

  Radna Małgorzata Kalapeta zgłosiła wniosek o jego nieuwzględnieniu tej propozycji, bo ma on wady prawne, przede wszystkim jest niezgodny ze statutem gminy.

  Radny Tadeusz Bąk wyjaśnił, że złożona propozycja to realizacja programu wyborczego radnych PiS. Wójt Rafał Kowalczyk przypomniał, że od 2007 roku diety sołtysów za sesje wzrastały czterokrotnie: z 30 na 40, z 40 na 50, z 50 na 70 i z 70 na 100. A on obiecał, że w 2019 roku też będzie podwyżka.

  Radni odrzucili wniosek radnych PiS, przyjęli natomiast wniosek wójta złożony krótko przed sesją o zmianie wysokości diet sołtysów. To było zaskoczenie dla wielu osób. Wniosek przewidywał zwiększenie diet sołtysów za udział w sesji do 150 zł, czyli o 50 proc.

  I ta uchwała zyskała poparcie prawie wszystkich radnych. Jak obliczono, kosztować to będzie gminę dodatkowo około 12 tys. zł rocznie.

  Diety sołtysów są obecnie tylko o ok. 20 zł niższe od radnych. Radny Piotr Piskowski proponował nawet, aby je zrównać, ale jego wniosek nie zyskał uznania.

  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polub nas na Facebooku

  Specjalnie dla Was

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  12 najmniej seksownych imion żeńskich? Tak sądzą internauci!

  12 najmniej seksownych imion żeńskich? Tak sądzą internauci!

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zdjęcia wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zdjęcia wysportowanej Pauliny