Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat odrzuca nowelizację Kodeksu karnego. Czy będzie bezwzględne dożywocie oraz konfiskata aut pijanym kierowcom?

OPRAC.:
Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Czy będzie bezwzględne dożywocie oraz konfiskata aut pijanym kierowcom?
Czy będzie bezwzględne dożywocie oraz konfiskata aut pijanym kierowcom? Andrzej Banas / Polska Press
Ufam, że ta zła decyzja frontu obrony przestępców w polskim Senacie, w postaci opozycji - PO, PSL-u i Lewicy - zostanie obalona w polskim Sejmie, gdzie Zjednoczona Prawica na szczęście ma większość - podkreślił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Senat odrzucił w czwartek nowelizację Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców. Jak podkreślono w komunikacie Senatu po głosowaniu: "zdaniem większości senatorów ustawa w nieuzasadniony sposób zaostrza kary". "W ich ocenie tak daleko idącymi zmianami w ustawie powinna zająć się komisja kodyfikacyjna".

Ziobro odniósł się do decyzji Senatu na konferencji prasowej.

- Ufam, że ta zła, fatalna decyzja frontu obrony przestępców w polskim Senacie, w postaci opozycji - PO, PSL-u i Lewicy - zostanie obalona w polskim Sejmie, gdzie Zjednoczona Prawica na szczęście ma większość - podkreślił minister sprawiedliwości.

Według Ziobry, "wtedy, kiedy mamy do czynienia z tymi najcięższymi zbrodniami takimi, jak czyny pedofilskie, zgwałcenia, morderstwa, i z takimi sprawcami, którzy wykazują już wynaturzenie, wręcz deprawację głęboko posuniętą, tam musimy stosować te kary najsurowsze, najtwardsze i przestępcy muszą się bać".

- Po drugie, kara musi być sprawiedliwa w takich wypadkach, by ofiara miała przekonanie, że wymiar sprawiedliwości ma sens, że też pewna trauma dodatkowa, którą jest przeżycie osoby na sali rozpraw ma sens. I że sprawca zostanie ukarany w sposób sprawiedliwy - dodał Ziobro.

I po trzecie - mówił - "kara powinna też mieć zadanie izolacji tych właśnie niepoprawnych bandytów". "

- Bo, jeżeli taki pedofil, który - mamy wiele takich przypadków - po łagodnym wyroku miłosiernego sądu wychodzi na wolność i znowu gwałci jakąś dziewczynkę, czy chłopca, i znowu dopuszcza się okrutnego gwałtu to, co to jest, jeśli nie bezrozumne stosowanie prawa przez niektóre sądy. I chcemy temu zapobiec - przekazał lider Solidarnej Polski.

- Chcemy dawać ochronę nie bandytom, nie pedofilom, tylko dzieciom w tym wypadku. I dlatego ten Kodeks karny również zakłada likwidację możliwości przedawnienia wobec tego rodzaju zbrodni pedofilskich na dzieciach, jak i gwałtów ze szczególnym okrucieństwem - podkreślił minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Odrzucona przez Senat nowelizacja podnosiła górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużony miał być też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Nowela zakłada wprowadzenie nowego typu przestępstwa – przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa.

Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Decyzja o tym będzie zależała od uznania sądu, który będzie mógł wymierzyć tę karę w dwóch sytuacjach: jeżeli sprawca był skazywany już wcześniej za najpoważniejsze, określone przestępstwa lub jeżeli jego wyjście na wolność będzie zagrażało bezpieczeństwu ludzi.

Źródło: PAP

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Senat odrzuca nowelizację Kodeksu karnego. Czy będzie bezwzględne dożywocie oraz konfiskata aut pijanym kierowcom? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki