MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza druga edycja programu Ciepłe Mieszkanie. Do zgarnięcia nawet 40 tys. zł na wymianę pieca lub okien

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Osoby, które chcą ubiegać się o dofinansowanie, powinny spełniać wymóg dotyczący progów dochodowych.
Osoby, które chcą ubiegać się o dofinansowanie, powinny spełniać wymóg dotyczący progów dochodowych. Mariusz Kapala / Polska Press
– Pod koniec września rusza nabór wniosków do kolejnej edycji Ciepłego Mieszkania – przekazał Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowania przeznaczone są między innymi na wymianę starych pieców i okien w budynkach wielorodzinnych. Budżet w drugiej odsłonie programu oszacowano na 1 mld złotych.

Spis treści

2. edycja programu Ciepłe Mieszkanie

Ciepłe Mieszkanie to program, którego celem jest ograniczenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych, a co za tym idzie poprawa jakości powietrza, poprzez wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych.

– Jest to uzupełnienie programu Czyste powietrze. Zjawisko smogu dotyczy nie tylko zabudowy jednorodzinnej, ale i również budynków wielorodzinnych – przypomniał w rozmowie z PAP wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Druga edycja Ciepłego Mieszkania rusza pod koniec września. Co istotne, program będzie dostępny tylko na terenie gmin, które wyrażą chęć udziału w projekcie, a także spełnią określone warunki. Jak zapowiada NFOŚiGW, w tym roku poziom dotacji wzrośnie o około 10 proc. w porównaniu do pierwszej edycji. Dotychczas wsparcie wynosiło od 15 do 39,9 tys. złotych.

Kto może skorzystać z Ciepłego Mieszkania?

Według zapowiedzi NFOŚiGW druga edycja programu obejmie większą liczbę beneficjentów. Oprócz właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych uwzględniane będą także małe wspólnoty mieszkaniowe, liczące od 3 do 7 lokali, a także najemcy lokali komunalnych.

Beneficjentem programu jest gmina, której dotację przyznaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiG) obejmujący swoim działaniem teren województwa, w którym jest ona zlokalizowana. To gmina przeprowadza nabór wniosków dla beneficjentów końcowych; po przeprowadzeniu naboru i ocenie wniosków o dofinansowanie, gmina zawiera umowy o dofinansowanie z beneficjentami końcowymi (właścicielami lokali) – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Osoby, które chcą ubiegać się o dofinansowanie, powinny spełniać wymóg dotyczący progów dochodowych. W drugiej odsłonie Ciepłego Mieszkania będą one prezentowały się następująco:

  • poziom I – do 135 tys. zł dochodu rocznego właściciela mieszkania (wcześniej 120 tys. zł);
  • poziom II – do 1894 zł miesięcznie (wcześniej 1673 zł) w przypadku gospodarstwa wieloosobowego oraz 2651 zł (wcześniej 2342 zł) dla gospodarstwa jednoosobowego;
  • poziom III – do 1090 zł miesięcznie (wcześniej 900 zł) w przypadku gospodarstwa wieloosobowego oraz 1526 (wcześniej 1260 zł) dla gospodarstwa jednoosobowego.

W ubiegłym roku osoby kwalifikujące się do poziomu I mogły liczyć na maksymalnie 17,5 tys. zł. Przy poziomie drugim wypłacano do 26,9 tys. zł, a trzecim 39,9 tys. zł. Co istotne, najwyższe stawki dotyczą gmin o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu.

We wszystkich trzech progach warunkiem otrzymania wsparcia będzie zobowiązanie beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji inwestycji w mieszkaniu nie będą zainstalowane żadne źródła ciepła o klasie niższej niż 5 wg normy przenoszącej normę europejską EN 303-5 – dodaje resort środowiska.

Ciepłe Mieszkanie – na co przysługują dopłaty?

Środki otrzymane w ramach programu Ciepłe Mieszkanie można przeznaczyć między innymi na:

  • zakup nowego źródła ciepła (kocioł na pellet, pompa ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy);
  • wymianę drzwi i okien;
  • podłączenie mieszkania do efektywnego źródła ciepła;
  • wentylację mechaniczną;
  • wymianę instalacji centralnego ogrzewania lub cwu w lokalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza druga edycja programu Ciepłe Mieszkanie. Do zgarnięcia nawet 40 tys. zł na wymianę pieca lub okien - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki