MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa wymiana okien w rządowym programie? Wymień źródło ciepła, a zyskasz na to szansę!

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Rosną dotacje na remont mieszkania. A dofinansowanie wymiany okien może wynosić nawet 100 procent.
Rosną dotacje na remont mieszkania. A dofinansowanie wymiany okien może wynosić nawet 100 procent. 123rf.com/sidelnikov
Szeroko rozumiana termomodernzacja, w tym także wymiana okien lub źródła ciepła, to oferta dofinansowania w ramach programów Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie. Wrzesień ma przynieść wyższe kwoty dofinansowań i wyższe progi dochodów. Sprawdzamy, kto i pod jakimi warunkami może otrzymać nawet pełne dofinansowanie do wymiany okien w domu.

Spis treści

Miliard złotych w puli Ciepłego Mieszkania

Według zapowiedzi już pod koniec września 2023 r. (nie później niż 31 grudnia 2023 r.) ruszyć ma drugi nabór wniosków w programie Ciepłe Mieszkanie. Program ma wyeliminować nieefektywne i źródła ciepła w budynkach wielorodzinnych. Budżet drugiej edycji to już 1 mld zł.

Wysokość dofinansowania uzależniona będzie od dochodu wnioskodawców. Zostali oni podzieleni na trzy grupy:

  • dochód do 135 tys. zł rocznie - dofinansnowanie do 15 tys. zł (do 30 proc. kosztów kwalifikowanych);
  • dochód na osobę do 1894 zł (lub 2651 zł dla gospodarstwa jednoosobowego) miesięcznie - dofinansnowanie do 25 tys. zł (do 60 proc. kosztów kwalifikowanych)
  • dochód na osobę do 1090 zł (lub 1526 zł dla gospodarstwa jednoosobowego) - dofinansowanie do 37,5 tys. zł (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych).

Dopłata może wynosić do 95 proc. kosztów kwalifikowanych, jeśli termomodernizacja dotyczy najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce. Także dofinansowania są wówczas o 5 proc. wyższe. Dotychczas dochód pierwszej grupy nie mógł przekraczać 120 tys. zł, a dochody w kolejnych grupach były o 100-300 zł niższe niż obecnie.

Dofinansowanie do wymiany okien 2023

W okresie jesiennym coraz większym zainteresowaniem będą cieszyć się programy, które wspierają termomodernizację i wymianę okien czy drzwi. Nic dziwnego. Rządowe programy wsparcia w termomodernizacji mogą być wykorzystane w tym celu.

Kto może skorzystać z dotacji na wymianę okien w ramach programu Ciepłe Mieszkanie? Program dedykowany jest gminom, u których odbywał się będzie nabór dla beneficjentów końcowych w postaci wspólnot mieszkaniowych. Jak podaje nam Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

W ramach programu priorytetowego Ciepłe Mieszkanie głównym rodzajem przedsięwzięcia dla beneficjenta końcowego jest demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. kopciuchów) służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego oraz zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej lokalu mieszkalnego.

Pozostałe elementy przedsięwzięcia mogą być realizowane dopiero po spełnieniu tego warunku. Jeśli natomiast nieefektywne źródło ciepła zostanie wymienione, to wspólnota może program Ciepłe Mieszkanie wykorzystać także do:

  • demontażu oraz zakupu i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu w lokalu mieszkalnym,
  • demontażu oraz zakupu i montaż nowej instalacji gazowej od przyłącza gazowego lub zbiornika na gaz do kotła,
  • demontaż, zakup i montaż okien w lokalu mieszkalnym lub drzwi oddzielających lokal od przestrzeni nieogrzewanej bądź środowiska zewnętrznego,
  • zakup i montaż wentylacji z odzyskiem ciepła w lokalu mieszkalnym oraz dokumentacja projektowa dotycząca powyższego zakresu.

Kryterium dochodowe jest identyczne jak w przypadku programu Ciepłe Mieszkanie. Nowe okna będą musiały spełniać dodatkowe warunki termomodernizacji dotyczące głównie przenikalności ciepła.

Ponowne dofinansowanie mogą zyskać także beneficjenci, którzy już wcześniej skorzystali z dotacji z programu Czyste Powietrze. Dotyczy to osób, które np. wymieniły stary piec na pompę ciepła, ale nie wymieniały wówczas okien i drzwi. Dla nich kwoty dofinansowania do termomodernizacji mogą sięgać od 33 do 79 tys. zł.

Dla kogo 100 proc. dotacji do wymiany okien?

O pełne finansowanie wymiany okien mogą wnioskować osoby o najniższych dochodach. A dofinansowanie dotyczy całej termomodernizacji, w ramach której możliwe jest także ocieplenie całego domu i wymiana źródła ciepła czy dachu. To jednak niejedyny sposób na otrzymanie pełnego finansowania.

Zwrot pełnej kwoty netto otrzymają także właściciele domów wielorodzinnych, którzy w wyniku wymiany okien i drzwi zmniejszyli zapotrzebowanie na ciepło o min. 40 proc. Takie finansowanie dotyczy każdego budynku starszego niż 10 lat i każdej osoby wpisanej do ksiąg wieczystych danej nieruchomości. Może dotyczyć także drzwi, okien balkonowych i bramy garażowej. W blokach można liczyć na dotacje w wysokości 15-17,5 tys. zł, jednak pieniądze te nie trafiają bezpośrednio do mieszkańców.

Aby możliwe było otrzymanie dofinansowania, to gmina właściwa dla wnioskodawcy musi zgłosić chęć udziału w projekcie Ciepłe Mieszkanie. Gmina na stronie internetowej powinna także udostępniać terminy składania wniosków. Program realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W pierwszym naborze w ramach programu Ciepłe Mieszkanie, a więc od lipca 2022 roku, gminy podpisały umowy o wartości prawie 740 milionów złotych. Najbardziej aktywne były gminy z województwa dolnośląskiego, pomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Darmowa wymiana okien w rządowym programie? Wymień źródło ciepła, a zyskasz na to szansę! - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki