Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa stacji elektroenergetycznej Ostrołęka - wszystko idzie zgodnie z planem

Beata Modzelewska
- Mimo że teren przypomina dziś wielki plac budowy, to stacja cały czas pracuje i nieprzerwanie zapewnia dostawy energii elektrycznej setkom tysięcy odbiorców. Stacja elektroenergetyczna Ostrołęka jest bowiem obiektem kluczowym dla zasilania całej Polski północno-wschodniej. Z punktu widzenia systemu przesyłowego, ma wręcz znaczenie strategiczne, stąd - mimo ogromu i złożoności prac budowlanych - stacja cały czas musi pracować - mówi Daniel Gajewski, dyrektor zadania z ELTEL Networks Rzeszów S.A., firmy odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

Tymczasem zostały zakończone prace budowlane związane z nową rozdzielnią 110 kV wykonaną w technologii GIS (ang. Gas Insulated Switchgear - izolowanej sześciofluorkiem siarki SF6). W związku z tym, że wokół stacji budowane już są, lub niebawem będą, linie najwyższych napięć 400 kV (w kierunku Łomży, Olsztyna i Warszawy), rozdzielnia w Ostrołęce będzie odpowiedzialna za przesył większych niż dotychczas ilości energii elektrycznej. Nie dziwi więc, że inwestor, którym są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zadecydował o potrzebie modernizacji stacji i zastosowaniu nowoczesnej technologii. Obecnie nowa rozdzielnia GIS 110 kV została załączona pod napięcie i już pracuje - mówi Daniel Gajewski. - Uruchomienie tego elementu, zdecydowanie poprawiło warunki zasilania regionu, natomiast planowana w ramach realizowanego zadania budowa nowej rozdzielni GIS 400 kV poprawi warunki zasilania całej północno-wschodniej Polski - dodaje.

Rozbudowa stacji elektroenergetycznej Ostrołęka to jeden z ważniejszych elementów realizowanego w północno-wschodniej Polsce międzynarodowego projektu połączenia systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy. W jego ramach, po polskiej stronie realizowanych jest aż 11 zadań inwestycyjnych; nowych linii elektroenergetycznych i modernizacji stacji.

- Skala inwestycji jest ogromna. Jeżeli porównać dzisiejszą sytuację zasilania regionu z tą, która będzie po realizacji wszystkich inwestycji, śmiało można mówić o epokowej zmianie - mówi Marcin Laskowski, dyrektor departamentu inwestycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. O znaczeniu projektu świadczy również wpisanie go na listę priorytetów inwestycyjnych nie tylko przez polski rząd, ale również przez Komisję Europejską. To zaś oznacza unijne dofinansowanie inwestycji. Wsparcie z Brukseli wyniesie ok. 767 mln zł, podczas gdy wartość całego projektu to ok. 1,75 mld zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki