Rodzina nie chciała sekcji zwłok, szpital w Ostrołęce zdecydował inaczej

Redakcja
Mój brat nie chciał mieć wykonywanej sekcji zwłok! My też, już po jego śmierci, prosiliśmy lekarzy, by go nie cięli. Niestety, został poddany sekcji zwłok. Dlaczego? - to pełne bólu, dramatyczne pytanie zadaje pani Marzena z Ostrołęki.

- Decyzję podjął ordynator. Czemu ta decyzja nie podlegała żadnej weryfikacji? Może powinni się wypowiedzieć także inni lekarze, jeśli my zgłaszaliśmy, że tego nie chcemy? - pyta kobieta. - Rozmawiałam z ordynatorem, rozmawiałam z patomorfologiem w prosektorium. Grzecznie odmówili. Następnie trafiliśmy do dyrektora ds. medycznych. Pan doktor Kucharski powiedział nam, że takie są zapisy w Karcie Praw Pacjenta. A poproszony, by przytoczył o jakie przepisy chodzi, powiedział, że znajdziemy je na tablicy, gdzieś na szpitalnym korytarzu. Nie doczekaliśmy się od niego merytorycznej odpowiedzi. Szukaliśmy nawet tej tablicy na korytarzach, ale nie znaleźliśmy. To było po prostu nieeleganckie zachowanie - stwierdza siostra zmarłego.

Czemu w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce podjęto decyzję o przeprowadzeniu sekcji, pomimo sprzeciwu rodziny i samego zmarłego, który mówił o tym jeszcze za życia? Czy są przesłanki do tego, by lekarz mógł podjąć decyzję o przeprowadzeniu sekcji zwłok mimo braku zgody?

Te pytania najpierw skierowaliśmy do Włodzimierza Kucharskiego, zastępcy dyrektora ds. medycznych szpitala w Ostrołęce.

- Wykonanie sekcji zmarłemu było prawnie usankcjonowane - podkreślił dyrektor Kucharski. - Oświadczenie woli pacjenta bądź rodziny nie ma znaczenia jeśli zaistnieje konieczność przeprowadzenia sekcji. W tym przypadku lekarze mieli wątpliwości co do przyczyny śmierci pacjenta. I to było przesłanką, by przeprowadzić sekcję. Każdy pacjent, który umrze w szpitalu, powinien mieć wykonaną sekcję. W naszym szpitalu tych sekcji wykonywanych jest zaledwie 5 procent. To niski odsetek. Kierownik oddziału podjął decyzję, że sekcja zwłok była potrzebna. I została ona wykonana - tłumaczy Włodzimierz Kucharski.

Sytuację przedstawiliśmy również Krystynie Barbarze Kozłowskiej, ogólnopolskiemu Rzecznikowi Praw Pacjenta.

Oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy od pani rzecznik: Zapisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej dają podmiotom leczniczym możliwość poddania zwłok pacjenta sekcji w szczególności, gdy zgon tej osoby nastąpi przed upływem 12 godzin od jej przyjęcia do placówki. Jednakże zgodnie z art. 31.1 pkt 2 tej ustawy zwłoki pacjenta nie są poddawane sekcji, jeżeli przedstawiciel ustawowy tej osoby wyraził sprzeciw lub uczyniła to ta osoba za życia. W dokumentacji medycznej pacjenta sporządza się wówczas adnotację o zaniechaniu sekcji zwłok, z odpowiednim uzasadnieniem.

Taka sytuacja w przypadku pacjenta z Ostrołęki nie miała jednak miejsca. W tym przypadku znaczenie mają następujące przepisy: Sprzeciw może nie być uwzględniony w sytuacji, gdy przyczyna zgonu pacjenta nie może zostać ustalona w sposób jednoznaczny. Co więcej, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że pacjent mógł być nosicielem choroby zakaźnej (ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi), a tym samym mógł zagrażać innym osobom lub środowisku, podmiot leczniczy również może nie wziąć pod uwagę zgłoszonego sprzeciwu. Podobnie przypadki określa także Kodeks postępowania karnego i Kodeks karny wykonawczy oraz akty wykonawcze wydane na ich podstawie. W opisanych wyżej sytuacjach sekcja zwłok jest dokonywana z mocy prawa i sprzeciw pacjenta lub jego bliskich nie będzie obligował podmiotu leczniczego do zaniechania podjęcia czynności związanych z jej wykonaniem - czytamy w piśmie od pani rzecznik Kozłowskiej.

- Być może przepisy na to pozwalają. Pozostaje jednak niesmak, bo w tak ciężkiej dla nas sytuacji zabrakło ludzkiego podejścia do problemu i zwykłej empatii - komentuje siostra zmarłego.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Podpis
Pozwac ich o odszkodowanie obraze uczuc ,
Dodaj ogłoszenie