Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny Nowotko

Aldona Rusinek
Marcin Nowotka, przewodniczący Rady Mazowieckiej Frakcji Młodych Socjalistów i radny powiatu makowskiego, 29 stycznia przebywał w Brukseli, na konferencji "Globalizacja i Zmiany Klimatu", którą zorganizowała Parlamentarna Grupa Europejskich Socjalistów w Parlamencie Europejskim.

W konferencji udział wzięło 120 młodych osób z całej Europy, a także Martin Schultz - Przewodniczący Grupy Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim oraz Margot Wallstrom - Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Podczas całodziennego spotkania rozmawiano o przyczynach i skutkach zmian klimatu. Zaproszeni paneliści przedstawili raport opracowany na zlecenie PE z którego wynika, że świat nie może pozwolić na podwyższenie temperatury o kolejne 2 stopnie, ponieważ konsekwencje wzrostu temperatury mogą być niebezpieczne. Powodzie, susza, tornada i trzęsienia ziemi mogą występować w regionach, które nigdy żadnego kataklizmu atmosferycznego nie doświadczyły. UE będzie starała się w nowej agendzie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do 2020 roku o 20%. Z raportu wynika, że możliwe jest organicznie emisji nawet do 30% jednak to wymaga bardzo dużych wyrzeczeń, na które Europę jeszcze nie stać.

Dla Polski oznacza to zmniejszenie pozyskiwanej energii z węgla a zwiększenie ze źródeł odnawialnych np. elektrownie wiatrowe. Zmiana ta może być bardzo kosztowna, ponieważ Polska energetyka opiera się głównie na surowcach kopalnych (węgiel). Politycy europejscy chcą, aby Europa przyjęła zieloną politykę transportową. PE będzie pracował nad regulacjami wspomagającymi wzrost podróży ekologicznymi środkami transportu m.in. koleją.

W czasie przeznaczonym na przedstawienie sytuacji w krajach UE Marcin Nowotka mówiąc w imieniu Polskiej delegacji - zaapelował do Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Margot Wallstrom, aby UE pamiętała o nowych członkach UE z Europy Środkowo - Wschodniej podczas negocjacji nowej agendy. Nowotka uzasadnił, że energia w Polsce jest droga i w ciągu najbliższych 2 lat cena energii elektrycznej może zwiększyć się o ok. 100%. Należy zwrócić uwagę na politykę społeczną, która w tym przypadku nie może doprowadzi do tego, że mieszkańcy zapłacą za zmianę energii z węglowej na zieloną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki