Radni uchwalili podwyżki opłat za przedszkola.

Aldona Rusinek
Do 140 złotych radni Makowa Mazowieckiego opłatę stałą za pobyt dziecka w przedszkolu ( ze 120 zł). Opłata ta nie uwzględnia kosztów zajęć dodatkowych, a w szczególności nauki języków obcych, rytmiki i innych zajęć organizowanych w przedszkolu na życzenie rodziców.

Za te zajęcia trzeba płacić dodatkowo. Opłaty stałej nie ponoszą dzieci z grup "zerowych", obowiązkowo przygotowujące się do szkoły.

Wzrosła także opłata za wyżywienie. Za trzy posiłki w przedszkolu trzeba będzie zapłacić 6 złotych. Za 4.50 zł dziecko będzie mogło zjeść śniadanie z obiadem lub obiad z podwieczorkiem. Trzy złote będzie kosztował sam obiad, a 1.50 zł śniadanie lub podwieczorek.

Nowa uchwała zmienia także zasady odpłatności w przypadku potwierdzonej zwolnieniem lekarskim lub pisemnym oświadczeniem rodzica nieobecności dziecka w przedszkolu dłuższej niż pięć dni. W takich wypadkach będzie zwracana tylko opłata za wyżywienie za dni nieobecności. Stała opłata pozostanie nienaruszona. (ar)

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 04.06.2009 o 10:39, kret napisał:

Wszyscy rodzice z Czerska, którzy od września ubiegłego roku uiszczali opłatęstałą za przedszkole, otrzymają zwrot pieniędzy. W sumie z budżetu gminy naten cel wypłynie 85 tys. złotych.Wypłaty będą następowały po 18 maja, czyli dniu uprawomocnienia się wyrokuWojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Ten uznał, że pobieranieopłaty stałej jest niezgodne z prawem, gdyż kwota nie jest uzależniona odliczby dni, kiedy pociecha korzysta z ponadprogramowych atrakcji czy nawet odsamych tych atrakcji. Jest to bardzo dobra nowina dla rodziców, którzy jeszczeprzed dwoma tygodniami zostali poinstruowani przez radcę prawnego UrzęduMiejskiego w Czersku, iż aby otrzymać zwrot pieniędzy, muszą wystąpić z pozwemdo sądu.– Ja tego nie rozumiem. Skoro sąd uznał, że gmina brała od nas nienależniepieniądze, to po wyroku z tak zwanego automatu powinny być wypłaty –denerwowali się rodzice.Rodzice w Makowie o tym wiedzą informowala nas pani wk z Makowa, ze ta stała oplata jest nie legalna i ze ona jej nie płaci, bco na to Pan Burmistrz Jankowski co na to Redakcja TO .Decyzję w sprawie wypłat podjął Marek Jankowski, burmistrz Czerska.– Zmieniłem zdanie po przeanalizowaniu raz jeszcze sprawy – tłumaczy zmianędecyzji o wypłatach. – Nie ma sensu przeciągać sprawy i narażać rodziców nadodatkowe koszty czy stres. Będziemy wypłacać nienależnie pobrane pieniądze.Jankowski zapowiada także, że opłaty za przedszkole zostaną wprowadzone,jednak na innych zasadach.– Proszę zauważyć, że sąd administracyjny nie podważył wysokości opłat, tylkozasadę pobierania i samo naliczanie – dodaje. – Nie może być tak, że rodzicenie będą płacić za przedszkole.Przypomnijmy, że sprawa niezgodnego z prawem naliczania opłat stałych wyszłana jaw, kiedy rodzice we wrześniu ubiegłego roku dowiedzieli się opodwyższeniu kosztów za opiekę nad dzieckiem w placówce. Wówczas, wertującprawo, natrafili na wyrok sądu administracyjnego we Wrocławiu, który w dwóchgminach unieważnił uchwały o opłatach stałych. Rodzice z Czerska wezwali RadęMiejską do zmiany uchwały, a kiedy dostali odmowę, skierowali sprawę do sąduadministracyjnego. Wyrok może spowodować lawinę pozwów.

Dodaj ogłoszenie