OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Diane Sellier został sklasyfikowany na 4. miejscu w wyścigu na 500 metrów.
Diane Sellier został sklasyfikowany na 4. miejscu w wyścigu na 500 metrów. Fot. Przemysław Świderski
Reprezentant Polski w short tracku Diane Sellier zajął czwarte miejsce na 500 m podczas inaugurujących sezon Pucharu Świata zawodów w Montrealu. Pochodzący z Francji łyżwiarz został wykluczony w finałowym wyścigu, w którym zwyciężył Chińczyk Liu Shaoang.

Diane Sellier ukarany za wyścig finałowy

Sellier przewrócił się na ostatnim zakręcie przed metą po kontakcie z innym reprezentantem Chin Lui Shaolinem. Sędziowie orzekli obopólną winę za ten incydent, przy czym Shaolin został zdyskwalifikowany z całych zawodów za niebezpieczne zachowanie - pociągnięcie Selliera za bark przy dużej prędkości.

Reprezentant Polski został sklasyfikowany na czwartej pozycji. Ósmy był natomiast Michał Niewiński, który zajął czwarte miejsce w finale B. Łukasz Kuczyński odpadł w ćwierćfinale i został sklasyfikowany na 12. pozycji.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Sellier, który w sobotę był piąty na 1000 m, zajmuje dziewiątą lokatę z dorobkiem 110 punktów. Prowadzi Kim Gun Woo - 210 pkt.

Na dystansie dwukrotnie dłuższym najlepiej w polskiej kadrze spisał się debiutujący w niej Felix Pigeon, który był czwarty w finale B i dziewiąty ogólnie. Neithan Thomas był 34., a Mateusz Mikołajuk 42. Zwyciężył Koreańczyk Kim Gun Woo.

Nikola Mazur najlepsza wśród kobiet

Wśród kobiet w niedzielę najwyższą lokatę zajęła Nikola Mazur - dziesiąta na 500 m. Kamila Stormowska zajęła 18. miejsce, a najlepsza okazała się Holenderka Xandra Velzeboer.

W rywalizacji na 1000 m Gabriela Topolska była 22., a Anna Falkowska - 28. Zwyciężyła Koreanka Kim Gilli.

Wśród startujących na początku sezonu zabrakło największej polskiej gwiazdy tej dyscypliny. 28-letnia Natalia Maliszewska we wrześniu została tymczasowo zawieszona przez Polską Agencję Antydopingową (POLADA). Powodem było naruszenie przepisów antydopingowych, polegające na trzykrotnej nieobecności we wskazanym miejscu i czasie. Zawodniczka czeka na rozstrzygnięcia Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).