Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed supermarketem zbierają pieniądze do puszek? Po tym poznasz, czy zbiórka jest legalna. Co zrobić, żeby nie naciąć się na oszusta?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Nic dziwnego, że możemy mieć wątpliwości, czy wesprzeć uliczną zbiórkę. Jak się zabezpieczyć przed tym, aby nie dać swoich pieniędzy oszustom?
Nic dziwnego, że możemy mieć wątpliwości, czy wesprzeć uliczną zbiórkę. Jak się zabezpieczyć przed tym, aby nie dać swoich pieniędzy oszustom? Alicia Razuri/Unsplash.com
Zbieranie pieniędzy w miejscach publicznych sprawia, że ofiarodawca i zbierający najczęściej widzą się po raz pierwszy. Nietrudno w takiej sytuacji zostać oszukanym. W dobrej wierze możemy uwierzyć, że pieniądze zbierane się na szczytny cel. Jak się okazuje, możemy to jednak samodzielnie zweryfikować na swoim smartfonie. Wystarczy do tego połączenie z internetem.

Spis treści

Przed supermarketem, na ulicy lub rynku stoi osoba z puszką i zdjęciem chorej osoby, na którą zbiera. Ma identyfikator i dokumenty rzekomo potwierdzające, że jest wolontariuszem. Czy to wystarczy, aby uwierzyć i przekazać pieniądze na zbierany szczyny cel?

Nic dziwnego, że możemy mieć wątpliwości w takiej sytuacji, czy wesprzeć uliczną zbiórkę. Jak się zabezpieczyć przed tym, aby nie dać swoich pieniędzy oszustom?

Zbiórka publiczna – co to jest?

Zbiórka publiczna jest zbieraniem gotówki lub darów rzeczowych oraz odbywa się w miejscach publicznych, a zbierający i dający nie znają się. Cel jest związany z pożytkiem publicznym i może to być, np. kultura, dobroczynność lub cel religijny. Zbierane pieniądze mogą być wrzucane np. do puszek. Wynika tak z definicji z art. 1 ust. 1 ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Zbierane pieniądze i dary rzeczowe nie są ewidencjonowane i nie ma nawet śladu czy informacji o tym, kto przekazał konkretne środki finansowe lub rzeczy.

Jak sprawdzić, czy zbiórka pieniędzy jest legalna?

Zgodnie z polskim prawem, jeżeli prowadzimy publiczną zbiórkę pieniędzy – musimy mieć zezwolenie od Ministerstwa Finansów. Jak sprawdzić, czy organizator ma konieczne zgody? Można to zrobić na stronie internetowej Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na zbiorki.gov.pl. To właśnie tutaj znajdziemy informacje o wszystkich zbiórkach pieniędzy, które zostały wcześniej zgłoszone.

Dotyczy to zarówno zbiórek aktualnie prowadzonych, jak i tych, których prowadzenie zostało już zakończone. Baza obejmuje ostatnie 10 lat. Dzięki temu dowiemy się i potwierdzimy informacje, kto jest organizatorem danej zbiórki. Ponadto wolontariusz powinien posiadać identyfikator, z którego dowiemy się:

  • jakie jest jego imię i nazwisko;
  • numer zbiórki publicznej, nazwę i cel zbiórki;
  • kto jest organizatorem.

Jeżeli mamy wątpliwości co do danej zbiórki – nim wrzucimy pieniądze do puszki, możemy wejść na stronę internetową z naszego telefonu i wyszukać zbiórkę.

Co grozi organizatorowi nielegalnej zbiórki publicznej?

Jeżeli zbiórka nie była zgłoszona – jej organizator popełnia wykroczenie z art. 56 Kodeksu Wykroczeń i naraża się na grzywnę nawet do 5000 zł.

Jeżeli wolontariusz nie jest prawdziwy i w ten sposób zbiera pieniądze, jest to oszustwo opisane w art. 286 Kodeksu Karnego. Można zostać za to pozbawionym wolności nawet do 8 lat. Jeżeli mamy uzasadnione wątpliwości co do danej zbiórki, możemy zgłosić to na policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przed supermarketem zbierają pieniądze do puszek? Po tym poznasz, czy zbiórka jest legalna. Co zrobić, żeby nie naciąć się na oszusta? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki