MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przaśnik dla Aleksandra Drwęckiego

(mch)
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej po raz drugi przyznało Przaśnika - nagroda ta jest wyróżnieniem dla osób, które działają na rzecz Przasnysza i powiatu przasnyskiego.

Pierwszym laureatem Przaśnika został Zenon Szczepankowski, starosta powiatu przasnyskiego. W tym roku nagrodę otrzymał Aleksander Drwęcki, badacz historii.
W piątek 13 czerwca w świetlicy Zespołu Szkół nr 1 w Przasnyszu spotkało się ponad 80 osób, aby być świadkami uhonorowanie Aleksandra Drwęckiego statuetką Przaśnika. Na spotkanie przybyło liczne grono przyjaciół, znajomych i wychowanków pana Aleksandra oraz przedstawiciele samorządu z burmistrzem Zenonem Lendzionem.
Ogromnie wzruszony laureat miał jeszcze jeden powód do radości. Właśnie w tym dniu ukazała się jego książka pt. "Pierwsze organizacje konspiracyjne w powiecie przasnyskim", opisująca ludzi walczących z okupantem w okolicach Przasnysza i historię organizacji tu działających. Szczegółowość relacji tamtych wydarzeń sprawia, że książka jest doskonałym dokumentem uzupełniających wiedzę historyczną o tym, co w czasie wojny działo się w powiecie przasnyskim.
Przybyły na spotkanie były poseł Roman Nowicki w imieniu Wielkiej Kapituły Orderu Podkowy Szczęścia odznaczył Aleksandra Drwęckiego - Srebrną Podkową Szczęścia.
- Za szlachetne i piękne życie, za serce oddane ziemi przasnyskiej, za książki przywracające pamięć o martyrologii mieszkańców Przasnysza i okolic - powiedział Roman Nowicki, wręczając Aleksandrowi Drwęckiemu order, życząc jednocześnie dużo szczęścia i nieustającego zapału do dalszego pisania.
Aleksander Drwęcki urodził się 12 grudnia 1921 roku w Przasnyszu. W okresie okupacji żołnierz Armii Krajowej. Nauczyciel dyplomowany szkół przasnyskich. Publikował swoje prace w wydawnictwach Towarzystwa Ziemi Przasnyskiej i w Zeszytach Naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego. Jest autorem wielu artykułów o ruchu oporu i historii oświaty w "Tygodniku Ostrołęckim" (zadebiutował na łamach TO w 1984 roku cyklem artykułów o losach członków pierwszej konspiracyjnej organizacji w czasie wojny w powiatach przasnyskim i ostrołęckim). Współautor książek: "Pamięci tych, którzy żyli z nami" (1987), "Z dziejów Nauczycielstwa Polskiego w Ostrołęckiem" (1994). Aleksander Drwęcki jest organizatorem i wykonawcą Izby Pamięci Nauczycielskiej w Przasnyszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki