Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest rolników 2024 w Ostrołęce. Rolnicy przemierzali trasę od ronda majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” do alei Wojska Polskiego

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W piątek 9.02.2024 o godzinie 10:00 rozpoczął się ogólnopolski protest rolników. Dołączyli do niego rolnicy z powiatu ostrołęckiego, którzy poruszali się ciągnikami po drogach wylotowych miasta. Przemierzali trasę od ronda majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” do alei Wojska Polskiego (do ronda 5 Pułku Ułanów Zasławskich).

Na terenie Ostrołęki odbył się protest rolników. Rolnicy poruszali się ciągnikami trasą od ul. Warszawskiej (rondo majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”), następnie ul. Mostową, Traugutta, do alei Wojska Polskiego (rondo 5 Pułku Ułanów Zasławskich).

Krajowa Rada Izb Rolniczych wydała komunikat, w którym przekazała, że prezesi wojewódzkich izb rolniczych wyrażają poparcie dla protestujących rolników w zakresie ograniczenia wymagań Zielonego Ładu, zatrzymania niekontrolowanego napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, a także są przeciwni próbom ograniczenia hodowli w Polsce. Domagają się również rekompensat z funduszu wojennego w postaci dopłat do zbóż, rzepaku, mleka, nawozów oraz wyższych dopłat do paliwa.

Prezydium NSZZ RI „Solidarność” apeluje o solidarność całej społeczności rolniczej.

Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP

- mówią przedstawiciele Solidarność RI (Rolników Indywidualnych).

– Rolnicy mają słuszne oczekiwania i żądania, aby ograniczyć nadmierny napływ towarów z Ukrainy i innych rynków pozaeuropejskich na obszar Unii Europejskiej, a szczególnie do Polski – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, odnosząc się do dzisiejszych protestów rolników.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że od początku sprawowania urzędu ministra prowadzi dialog z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych.
– Tylko w trakcie konstruktywnego dialogu można znaleźć najlepsze rozwiązania występujących problemów – powiedział minister Czesław Siekierski.

Odpowiedzialność i obrona konsumentów

Minister Czesław Siekierski stwierdził, że podczas rozmów rolnicy wielokrotnie podkreślali, że obecne protesty są również w obronie konsumentów.
– Rolnicy protestują, bo są odpowiedzialni. Wkrótce rozpoczną się prace polowe, a oni nie mają pieniędzy na zakup nawozów i środków do produkcji – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił również uwagę, że nastąpił wzrost cen środków do produkcji przy jednoczesnym spadku cen za produkty rolne. Jednocześnie Unia Europejska forsuje wdrażanie Zielonego Ładu, który prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej.
– Rolnik wie, co i jak ma produkować. Jego nie trzeba pouczać. Rolnik dba o środowisko i dobrostan zwierząt – stwierdził minister Czesław Siekierski.

Szef resortu rolnictwa wyraził nadzieję, że dzisiejsze protesty rolników nie będą zbyt uciążliwe dla ludności, ale jednocześnie będą okazją do wyjaśnienia przyczyn tych protestów.
Minister Czesław Siekierski stwierdził ponadto, że ogólnoeuropejskie protesty rolników już wywołały zmianę podejścia Komisji Europejskiej.
– Komisja Europejska zauważyła, że niezbędne są zmiany w dotychczasowej polityce rolnej i już się zaczęła wycofywać z pewnych rozwiązań. Jednak polityka Zielonego Ładu wymaga znacznie głębszej analizy i przebudowy – podkreślił minister Czesław Siekierski.

Od początku roku rolnicy protestowali m.in. w Niemczech, Francji, Rumunii, Grecji, na Litwie, a w ostatnim czasie w Brukseli, Portugalii, Hiszpanii, czy na Łotwie. Teraz o swoje prawa walczą polscy rolnicy.

Protesty rolników odbywają się także w powiatach: makowskim i ostrowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki