MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Ostrowi Mazowieckiej. Uroczystości odbyły się 23.05.2024

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W czwartek, 23 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się uroczystość z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka. Podczas uroczystości wyróżniającym się strażakom wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.

Apel na placu komendy rozpoczął się złożeniem przez dowódcę uroczystości meldunku, który przyjął zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Gąska. Po przeglądzie pododdziałów, podniesiono flagę państwową i odegrano hymn państwowy.

Następnie gości powitał komendant powiatowy PSP st. bryg. Leszek Falbowski i zwrócił się do wszystkich zebranych:

Dzień Strażaka to dla naszego środowiska pożarniczego dzień wyjątkowy. Jest to wspólne święto, zarówno strażaków Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, których w powiecie ostrowskim jest 79 - w tym 13 OSP jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Samych druhen i druhów jest ponad 2300 osób. Dzisiejsze święto ma również na celu uhonorowanie i docenienie pracy i służby nas wszystkich, a jednocześnie to najlepsza okazja ku temu, aby wam podziękować za wasz trud włożony w bezpieczeństwo powiatu ostrowskiego. Dlatego z tego miejsca dziękuję wam wszystkim, a za waszym pośrednictwem również i pozostałym strażakom powiatu ostrowskiego. Dzięki waszej pracy, służbie, poświęceniu i postawie, strażak cieszy się dużym uznaniem społecznym. To wy budujecie wizerunek w oczach obywateli, a każdy poszczególny najmniejszy element składa się na obraz naszej pożarniczej formacji. Działania ratowniczo-gaśnicze, jakie podejmiecie i skuteczność pokazują, że jesteśmy potrzebni. Szanowni państwo, dziękuję również wszystkim tym, którzy przyczyniają się do tego sukcesu, ponieważ sprawne funkcjonowanie systemu wymaga wielu podmiotów i instytucji współpracujących (…)

- mówił komendant powiatowy PSP st. bryg. Leszek Falbowski.

W dalszej części uroczystości wyróżniającym się strażakom wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.

Za wymierny wkład w rozwój ochrony przeciwpożarowej Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali:

 • kpt. Marek Kazimieruk
 • st. ogn. Łukasz Kuczyński

Odznakę Świętego Floriana „Za zasługi dla społeczności lokalnej” otrzymał:

 • dh Eugeniusz Bogucki – OSP Boguty-Pianki

Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP nadało Odznakę Złotego Znaku Związku Ochotniczej Straży Pożarnej. Otrzymał ją:

 • dh Edward Jańczuk – OSP Nur

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopień:

 • starszego kapitana - kapitanowi Markowi Gierze
 • aspiranta - młodszym aspirantom: Konradowi Krysiakowi, Patrykowi Samsel, Mateuszowi Sobotce, Pawłowi Złotkowskiemu

Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień:

 • starszego ogniomistrza – ogniomistrzowi Michałowi Zawadzkiemu
 • młodszego ogniomistrza – starszemu sekcyjnemu Dominikowi Brzózce

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej nadał stopień:

 • starszego strażaka – strażakom: Katarzynie Staniaszek, Milenie Zaorskiej

W trakcie apelu Starosta Ostrowski wręczył wyróżnienie w konkursie "Strażak roku powiatu ostrowskiego 2024". Wyróżnieni zostali:

 • w kategorii strażak PSP - st. ogn. Łukasz Bukowski

Uzasadnienie: st. ogn. Łukasz Bukowski będący poza służbą, na prośbę członków Zespołu Ratownictwa Medycznego udzielał pomocy przy prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej poszkodowanej kobiecie, u której doszło do zatrzymania krążenia. Pomoc ta udzielana była do czasu dojazdu do szpitala.

 • w kategorii strażak OSP - dh Damian Narewski – OSP Nagoszewo

Uzasadnienie: druh Damian Narewski od 16 roku życia zaangażowany jest w działalność OSP w Nagoszewie. Jest inicjatorem i współzałożycielem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Nagoszewo. Druh wspiera organizuje liczne działania edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa pożarowego.

Wręczono także dyplomy oraz okolicznościowe pamiątki dla laureatów Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Na eliminacje powiatowe napłynęło ponad 50 prac. Na szczeblu wojewódzkim pierwsze miejsce zajęła p. Małgorzata Mikołajczyk z Broku, która wygrała też eliminacje powiatowe, a Bartosz Głębocki ze Szkoły Podstawowej w Broku zdobył wyróżnienie na szczeblu powiatowym w grupie przedszkola.

W uroczystości wzięli udział m.in. Rafał Kowalczyk - radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, st. bryg. Piotr Gąska - zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, Jerzy Bauer – starosta ostrowski, oraz przedstawiciele władz samorządowych z terenu całego powiatu, władze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb i sympatycy pożarnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki