MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat ostrołęcki z flagą i herbem. Rada powiatu przyjęła stosowną uchwałę

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Powiat ostrołęcki nie miał do tej pory oficjalnej flagi ani herbu. To był chyba ostatni samorząd w regionie, który posługiwał się jedynie logo. Ta sytuacja się zmieniła. Rada powiatu przyjęła uchwałę o insygniach powiatu.

Najważniejsze, i najczęściej używane, to oczywiście herb i flaga.

W herbie powiatu znalazł się orzeł i plaster miodu. To czytelne symbole, zacytujmy jednak dokładny opis herbu przygotowany przez heraldyków:

W polu czerwonym pół orła srebrnego ze złotymi: dziobem i przepaską koniczynową na skrzydłach, pod którym znajduje się złoty plaster miodu z pięciu komórek. Mazowiecki orzeł – w stylizacji zaczerpniętej z pieczęci księcia Siemowita III, za którego czasów umownie rozpoczęła się „miejskość” Ostrołęki – nawiązuje do położenia Powiatu Ostrołęckiego na Mazowszu. Orzeł symbolizuje też miejscową szlachtę, w opinii Komisji Heraldycznej reprezentując ją w stopniu wystarczającym, aby nie było konieczne umieszczanie w tym celu proponowanego we wcześniejszej fazie projektowania dodatkowego elementu w postaci szabli. Plaster miodu symbolizuje kurpiowską cześć powiatu i silnie w niej zakorzenione tradycje bartnicze.

A jak wygląda flaga powiatu? Z pewnością oryginalnie…

- Projekt flagi, wywiedziony z tradycji ludowej kurpiowskich pasiaków, to płat o proporcji 5:8 (wysokość do długości) podzielony na poziome pasy czerwony, biały, czarny, biały i czerwony, wysokości odpowiednio 3/10, 1/10, 2/10, 1/10, 3/10 wysokości płata – czytamy w uchwale.

Poza herbem i flagą przyjęta przez radę powiatu uchwała ustanawia także wzory i zasady użytkowania innych insygniów: sztandaru, pieczęci, odznaki honorowej, łańcuchów.

Dokładne opisy i szczegóły: TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki