MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polisa OC. Co warto wiedzieć i gdzie kupić dobrą polisę?

Szczepan Dobrowolski
123RF
Zmotoryzowani na różne sposoby dbają o zapewnienie bezpieczeństwa – kupują samochody wyposażone w najnowocześniejsze systemy wspomagające jazdę i kierowcę, dobierają odpowiedniej jakości ogumienie, przewożą dzieci w fotelikach czy na bieżąco kontrolują stan techniczny pojazdu i regularnie wymieniają jego zużyte podzespoły. Jednym z elementów, który także daje poczucie bezpieczeństwa, ale o którym zazwyczaj myślimy w ostatniej kolejności jest ubezpieczenie.

Dostępne na rynku ubezpieczenia komunikacyjne dzielimy na dwa rodzaje: ubezpieczenie obowiązkowe (OC) i ubezpieczenia dobrowolne (AC, NNW, Assistance).

I właśnie obowiązkowe ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej od lat wzbudza wśród zmotoryzowanych największe zainteresowanie. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest cena. Jednak najniższa cena zakupu polisy nie zawsze musi być dla nas najkorzystniejsza. Ubezpieczyciele bowiem coraz częściej do OC oferują dodatkowe ubezpieczenia i usługi, których oddzielne dokupienie mogłoby być dla nas dużo droższe. Dlatego warto jest poznać dokładniej czym jest polisa OC.

Obowiązkowo!
Zgodnie z polskim prawem każdy właściciel samochodu, motocykla, motoroweru, ciągnika rolniczego, przyczepy lub pojazdu wolnobieżnego musi najpóźniej w dniu jego rejestracji wykupić polisę OC (wyjątkiem są pojazdy historyczne). To jedyne ubezpieczenie komunikacyjne, które jest w naszym kraju obowiązkowe i dotyczy każdego posiadacza pojazdu.

 **Zobacz także:

Pierwszy samochód hybrydowy Opla

**

Polisę wykupuje się na okres 12 miesięcy. Jej głównym zadaniem jest ochrona właściciela pojazdu przed odpowiedzialnością finansową za szkody, które mogą zostać przez niego wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Ochrona obejmuje nie tylko mienie, ale również zdrowie i życie poszkodowanych.

Co ważne i niewiele osób o tym wie, OC chroni nie tylko w momencie, kiedy pojazd jest w ruchu. Ochronie podlegają szkody wyrządzone również podczas wsiadania, wysiadania, załadunku i rozładunku.

Sumy gwarancyjne
Sumy gwarancyjne i zakres ubezpieczenia komunikacyjnego OC są u każdego ubezpieczyciela dokładnie takie same i uregulowane prawnie ustawą. Aktualnie sumy te wynoszą 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych i 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych. Wskazane kwoty stanowią maksymalną wartość odszkodowania w przypadku jednego zdarzenia, bez względu na to, jak wielu było poszkodowanych.

A co jeśli nie będziemy mieli polisy OC?
Brak polisy OC wiąże się z bardzo wysokimi karami. A musimy ją wykupić nawet wtedy, gdy nie korzystamy z pojazdu, a auto stoi np. w garażu lub na strzeżonym parkingu. Wysokość kar naliczana jest w zależności od rodzaju samochodu oraz okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej i uzależniona od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Kara w 2019 roku dla samochodów osobowych pozostających bez ubezpieczenia do 3 dni wynosi 900 zł, a powyżej 14 dni, aż 4500 złotych!

Gdzie szukać dobrej polisy OC?
Tylko pozornie znalezienie taniej i dobrej polisy OC jest proste. Warto pamiętać o tym że sama polisa OC nie zapewnia nam komfortu na drodze. Warto dokładniej przyjrzeć się powiązanym z nią ofertom AC i NNW, które sprzedawane w pakiecie i odpowiedniej opcji nie są relatywnie drogie, a skorzystanie z nich znaczenie podnosi nasze bezpieczeństwo finansowe. To ważne gdy często korzystamy z samochodu. Choć są już internetowe porównywarki polis, to jednak częstokroć nie udostępniają one ofert dużych ubezpieczycieli. Najczęściej pozostają wizyty u przedstawicieli poszczególnych towarzystw, ale kto miałby na to czas? Ciekawe rozwiązanie w tym zakresie zaproponował PKO Bank Polski, który w zaledwie dwóch krokach oferuje porównanie kalkulacji u pięciu ubezpieczycieli (AXA, Compensa, Generali, LINK4 i InterRisk) i umożliwia zakup tej oferty, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Podczas wizyty w banku wystarczy tylko podać dane właściciela auta i pojazdu oraz wybrać zakres ochrony. Co ważne, dzięki bezpośredniej obsłudze możemy dokładnie dowiedzieć się o warunkach ochrony ubezpieczeniowej czy wykupić ubezpieczenie dodatkowe (NNW, AC czy Assistance).    

Pytania do eksperta:

Odpowiada Mariusz Rosa, Dyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu I Innowacji w Link4

1. Czy cena polisy OC powinna być jedynym kryterium przy jej wyborze? A jeśli nie, to dlaczego?

Cena polisy OC jest w Polsce bardzo ważnym czynnikiem determinującym zakup ubezpieczenia i dla większości Klientów oszczędność kilku złotych może spowodować zmianę obecnego ubezpieczyciela. Jednakże ubezpieczyciele, chcąc jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby klienta, a tym samym skłonić go do wyboru ich oferty, przygotowują szereg dodatków, które Klient otrzymuje w ramach umowy OC lub może za niewielką kwotę je dokupić. Mam na myśli drobne produkty assistance jak np. pomoc po wypadku, awarii, pomoc przy wymianie koła, ubezpieczenie szyb. Poza kwestiami produktowymi zainteresowanie wzbudzają także inne działania natury marketingowej i lojalnościowej, tj. dodatkowy bon na stacje paliw, bon do supermarketu czy zwrot pieniędzy w programie opierającym się o styl jazdy Kierowców.  

2. W jaki sposób możemy sprawdzić czy właściciel pojazdu ma wykupione ubezpieczenie OC?

Każdy może to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy wejść na stronę  Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego:  www.ufg.pl, wpisać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu i na dany dzień otrzymamy od razu informację o tym, czy polisa aktualnie obowiązuje i w jakim Towarzystwie Ubezpieczeń została zakupiona.

3. Czy warto jest korzystać z możliwości porównania ofert różnych ubezpieczycieli, co umozliwia m.in. PKO Bank Polski? A jeśli tak, to jakie daje to korzyści Klientowi?

Zawsze warto porównywać oferty i szukać najlepszej dla siebie propozycji pod względem ceny, zakresu oraz wygody zakupu. To oczywiście wymaga czasu, dlatego z dużym zainteresowaniem przyjąłem model działania platformy PKO BP,  która umożliwia dostęp do oferty 5 ubezpieczycieli i porównanie do takiego samego zakresu ubezpieczeń dobrowolnych np. AC i NNW. To rozwiązanie unikalne na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce. Zdecydowanie ułatwia wybór polisy i nie angażuje Klienta w konieczność głębokiej analizy ofert ubezpieczycieli. (każde TU w PKO ma takie same Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

4. Czy warto jest do polisy OC dokupić ubezpieczenie dobrowolne (np. NNW czy Assistance) i jeśli tak, to dlaczego? Jakie to daje korzyści?

Każdy Klient ma inne potrzeby. Jedni chcą po prostu zapłacić za polisę OC i zapomnieć, a drudzy traktują ubezpieczenie jako realny środek zapobiegawczy. Ubezpieczenie chociażby Assistance może okazać się bardzo przydane w kryzysowych momentach, np. gdy nie możemy uruchomić auta zimą, zabrakło nam paliwa, albo mieliśmy kolizję i trzeba było odholować auto. Dodatkowe produkty na pewno docenią ci, którzy sami doświadczyli kosztów holowania pojazdu.

5. W jakiej sytuacji zakład ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mają prawo zażądać od ubezpieczonego zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC odszkodowania?

Takie sytuacje mogą się wydarzyć i są one dość jasno określone. Zwrot wypłaconego poszkodowanemu przez Ubezpieczyciela odszkodowania (regres) będzie miał miejsce kiedy sprawca:
- był pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających;
- nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem;
- zbiegł z miejsca zdarzenia;
- wszedł w posiadanie pojazdu w sposób nielegalny.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polisa OC. Co warto wiedzieć i gdzie kupić dobrą polisę? - Motofakty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki