Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb abpa Juliusza Paetza. Spoczął na cmentarzu w Poznaniu. W niedzielę w kościołach diecezji łomżyńskiej msze w jego intencji

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
W poniedziałek 18 listopada 2019 odbył się pogrzeb abpa Juliusza Petza. Spoczął na poznańskim cmentarzu w Poznaniu. Pogłoski o możliwości pochowania duchownego w poznańskiej katedrze wywołały ostre dyskusje.

Ostatecznie abp Paetz spoczął na cmentarzu w poznańskiej Starołęce. Tymczasem we wszystkich parafiach diecezji łomżyńskiej, w najbliższą niedzielę, zostaną odprawione msze święte w intencji zmarłego byłego biskupa naszej diecezji.

Informację o takiej decyzji biskupa łomżyńskiego podawali w minioną niedzielę księża w kościołach naszej diecezji, także w Ostrołęki

Były metropolita poznański, a w latach 1982-1996 biskup łomżyński, zmarł w piątek 15 listopada, w wieku 84 lat.

Abp Paetz w 2002 roku złożył rezygnację z funkcji arcybiskupa metropolity poznańskiego. W atmosferze skandalu.

Sprawa abp Juliusza Paetza

Tzw. sprawa abp Paetza wybuchła w 2002 r. po tym, jak opisały ją ówczesna "Gazeta Poznańska" i „Rzeczpospolita”. Wcześniej fakt molestowania kleryków przez arcybiskupa był znany w różnych kręgach, ale nigdy nie był poruszany publicznie.

Ostatecznie dziennikarze dotarli do wielu osób, które poświadczały nietypowe zachowania arcybiskupa, „przypadki dwuznacznych pocałunków i uścisków”. Potem sprawy potoczyły się szybko. M.in. ówczesny dziekan Wydziału Teologicznego rektor seminarium starali się o interwencję Jana Pawła II. Nie bez trudności, ale nadeszła. Efektem był zakaz publicznego sprawowania liturgii oraz udzielania sakramentów na terenie archidiecezji. Abp Juliusz Paetz złożył rezygnację z urzędu metropolity i stał się emerytowanym biskupem. Od początku zaprzeczał zarzutom o molestowanie. Nigdy tez nie został formalnie oskarżony.

Juliusz Paetz – biskup łomżyński

20 grudnia 1982 Juliusz Paetz został prekonizowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1983 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich papież Jan Paweł II. Jako dewizę biskupią Juliusz Paetz przyjął słowa „In nomine Domini” (W imię Pańskie). 13 marca 1983 odbył ingres do katedry św. Michała Archanioła w Łomży. W 1990 erygował Diecezjalne Studium Katechetyczne w Łomży, przekształcone w 1993 w Kolegium Teologiczne. W 1995 otworzył I synod diecezjalny. W 1993 utworzył diecezjalny tygodnik „Głos Katolicki”. Ustanowił 34 parafie. W 1991 podejmował w Łomży Jana Pawła II podczas jego czwartej pielgrzymki do Polski – i jedynej, podczas której odwiedził diecezję łomżyńską.

Papież Jan Paweł II w Łomży. 4 i 5 czerwca 1991. 30. rocznic...

Po śmierci abpa Paetza kontrowersje wywołała pogłoska, że może on zostać pochowany w katedrze poznańskiej. Tak się jednak nie stało. Został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Antoniego Padewskiego na poznańskiej Starołęce. Wcześniej nie podano oficjalnej informacji o terminie i miejscu pogrzebu.

W poniedziałek rano w poznańskiej katedrze odbyła się msza pogrzebowa Juliusza Paetza. Wejścia do katedry pilnowali jednak ochroniarze, którzy tłumaczyli, że uroczystości mają charakter prywatny.

Ks. Daniel Wachowiak komentuje decyzję o pogrzebie na Twitterze:

Kuria po pogrzebie zorganizowała briefing prasowy dla dziennikarzy. Abp Metropolita Poznański Stanisław Gądecki potwierdził, że w katedrze odbyła się msza pogrzebowa, a Juliusz Paetz został pochowany na cmentarzu na Starołęce.

- W trosce o jedność Kościoła, proszę wszystkich wiernych, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu. Jestem przekonany, że sytuacja, w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży oczyszczeniu Kościoła poznańskiego

- tymi słowami abp. Gądecki zakończył briefing.

Nie odpowiedział na żadne pytania zadane przez dziennikarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki