MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda sprzyja, wybierz się na ryby! Te gatunki złowisz w czerwcu. Możesz zasadzić się na szczupaka i sandacza

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Od miesiąca można łowić już szczupaka, z kolei od 1 czerwca sandacza.
Od miesiąca można łowić już szczupaka, z kolei od 1 czerwca sandacza. 123rf/fedbul/zdjęcie ilustracyjne
Czy w 2024 roku wędkarzy czekają zmiany? Na ten moment muszą oni liczyć się z przepisami zeszłorocznego rozporządzenia o zasadach ochrony i amatorskiego połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych. Określają one m.in. jakich ryb nie wolno łowić w poszczególnych okresach. Na co więc wybierzesz się w czerwcu?

Spis treści

Zmiany dla wędkarzy 2024

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków ochrony i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych zastąpiło obowiązujące dotychczas rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie, pisaliśmy wcześniej na strefaagro.pl.

W myśl wprowadzonych przepisów, trzeba liczyć się z nowymi wzorami kart wędkarskich, zasadami połowu, a także ograniczeniami w użyciu narzędzi połowowych. Istotnym elementem są wymiary i okresy ochronne ryb. Te wprawdzie nie uległy zmianie w odniesieniu do ostatnich lat, jednak pojawiły się zmiany – dodano korektę łacińskiego nazewnictwa oraz uregulowano kwestie uśmiercania gatunków inwazyjnych.

Okresy ochronne ryb. Popularne gatunki można już łowić

Za oknem temperatury na plusie, na nogach klapki, a w dłoniach wędki. Im bliżej lata, tym wiele ryb uaktywnia się, a to oznacza udane połowy. Trzeba jednak pamiętać, że niektórych gatunków nie wolno łowić we wskazanych terminach.

Polski Związek Wędkarski przypomina, że okresy ochronne ryb określają moment największego rozrodu danych gatunków, wtedy też wymagają szczególnej ochrony. Gdy zakończą tarło, rozpoczynają aktywne żerowanie w wodach.

Do 30 czerwca nie można łowić certy (w rzece Wiśle powyżej zapory we Włocławku i w pozostałych wodach). Za to 31 maja skończyły się okresy ochronne dla uwielbianych przez wędkarzy ryb - lipienia, sandacza, suma, w połowie miesiąca dla świnki. Dalej można łowić sieję, szczupaka, miętusa i sielawę.

Wielu wędkarzy zwraca uwagę, że na przełomie wiosny i lata można wybrać się na jazie, krąpie, leszcze i klenie. Wraz z ociepleniem aktywność zaczęły wskazywać też karasie i karpie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogoda sprzyja, wybierz się na ryby! Te gatunki złowisz w czerwcu. Możesz zasadzić się na szczupaka i sandacza - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki