MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rondo im. księcia Siemowita III w Ostrołęce - trwa przebudowa. Radny Henryk Gut na sesji Rady Miasta 20.06.2024: jaki to ma sens?

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
- Zastanawiam się czemu miała służyć ta inwestycja - mówił radny Henryk Gut. - W zasadzie niewiele się różni od ronda przed przebudową. Jakie będą efekty?

- Jeśli chodzi o to zadanie, to mój pogląd jest jednoznaczny: powinny być cztery pasy ruchu do skrzyżowania na Lelis i Łazy. Wtedy byłaby szansa na rozładowanie korków. Ale zastaliśmy taką a nie inną sytuację. Dla mnie to rondo jest za wąsko przebudowywane. Przy kat. dróg wojewódzkich i krajowych używa się pasa 3,5-metrowego, a tu jest trzymetrowy. Mam pewne uwagi, ale to zadanie jest kończone, w związku z tym interwencja jest mało zasadna w tym momencie - mówił wiceprezydent Stanisław Kubeł. - Oczywiście będę się przyglądał, ale to jest trudny etap.

- Było kilka koncepcji przebudowy ronda im. ks. Siemowita III - przypomniał prezydent Paweł Niewiadomski. - Ale koncepcje zwykle zderzają się ze stanem faktycznym, który znajduje się pod ziemią. Wielokrotnie była mowa o koncepcji prawoskrętów, ale jak się potem okazało układ kanałów technologicznych pod ziemią wywołał zmiany. Przełożenie wszystkich instalacji wygenerowałoby dodatkowe koszty, liczone w milionach. Uważam że przebudowa ronda i układu komunikacyjnego w pobliżu ruch nam rozładuje, a dodatkowo odcinek od ronda w kierunku Kadzidła zyska na jakości. W niedługim czasie planowane jest frezowanie tej nawierzchni. Budowane jest rondo na skrzyżowaniu ulicy Stacha Konwy z ul. Słoneczną. Planujemy także przygotować przetarg na remont odcinka pomiędzy rondem przy Słonecznej a rondem im. księcia Siemowita III, aby kompleksowo zamknąć cały ten pas drogowy, tak, aby był wysokiej jakości. W mojej ocenie słusznie poprzedni prezydent uznał, że robimy to, co jesteśmy w danej sytuacji zrobić. I myślę, że przebudowa tego ronda w takim układzie była zasadna i niewątpliwie poprawi komfort jazdy na tym odcinku, choć z pewnością wszystkich oczekiwań nie spełni.

- Nie mogę zgodzić się z tym co powiedział pan prezydent o przebudowie ronda w takim kształcie - podkreśliła radna Ewa Żebrowska-Rosak. - Z tego co pamiętam, kompletna dokumentacja na przebudowę ronda ze słynnymi prawoskrętami powstała kilka lat temu i myślę, że mieliśmy trochę czasu na to, aby może starać się na pozyskanie środków na przebudowę ronda w takim kształcie, by spełniło to oczekiwania mieszkańców. Dla mnie zaczęcie przebudowy ronda tuż przed wyborami to jest po prostu działanie populistyczne. To skandal, żeby wydawać pieniądze tylko po to, żeby pokazać, że coś się robi. Wiele razy powtarzałam, że to nie piesi tworzą korki. więc budowa chodników naprawdę nie rozwiąże tego problemu.

- Jest jak jest, myślę, ze naprawimy to w kolejnych kadencjach - dodał radny Adam Kurpiewski. - W najbliższym czasie powstanie nowy most, który rozluźni to rondo. A w takim kształcie myślę, że to rondo wystarczy do obsługi jednego mostu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki