MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się żniwa, najpierw te jęczmienne. Kombajny poszły w ruch, także na drogach publicznych. Jazda z hederem grozi wysoką karą

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W trakcie zbiorów zbóż na drogach publicznych można zauważyć wiele kombajnów. Jak powinna wyglądać jazda tym pojazdem poza polem?
W trakcie zbiorów zbóż na drogach publicznych można zauważyć wiele kombajnów. Jak powinna wyglądać jazda tym pojazdem poza polem? pixabay.com/Barescar90
Rozpoczęły się małe żniwa. Na początku zbiera się jęczmień i rzepak, za miesiąc pszenicę, żyto i inne gatunki. Maszyny często widoczne są na drogach. Trzeba jednak pamiętać, że za jazdę z hederem grożą kary. Zdaniem rolników stawki są astronomiczne, wielu z nich do końca nie zna też przepisów określających poruszanie się po drogach publicznych. O czym powinien wiedzieć kierujący pojazdem wolnobieżnym? Kiedy właściciel dostanie mandat?

Spis treści

Jazda kombajnem. Z hederem grozi mandat, nawet kilka tysięcy złotych

Kodeks drogowy jasno określa szerokość maszyn rolniczych, które mogą uczestniczyć w ruchu - ta wymagana to 3 metry. Co ważne, kombajny nie mogą poruszać się po drogach z doczepionym hederem, czyli zespołem żniwnym. Sprzęt może być transportowany na osobnym wózku.

Od lipca 2022 r. kary za brak demontażu mocno wzrosły. Wcześniej było to 500 złotych, ile mandatu płaci się dziś? Policja może nałożyć na rolnika nawet 5000 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to maksymalne koszty wynoszą kilkadziesiąt tysięcy zł.

Część maszyn nie ma opcji demontażu hedera. Rolnicy chcą zmiany w przepisach

W okresie żniw wielu gospodarzy nie ma możliwości odłączenia zestawu żniwnego ze względu na warunki techniczne, co sprawia, że łamią przepisy. Wielu producentów zwraca uwagę, że musi dojechać do pól, a w trakcie przejazdu drogą publiczną, zachowują wszelką ostrożność. Już rok temu izby rolnicze apelowały do rządu o zmianę przepisów i stosowanie pouczeń, zamiast mandatów.

Wypadki z udziałem maszyn rolniczych. Kombajn stwarza zagrożenie?

Wciąż zdarza się, że dochodzi do wypadków z udziałem kombajnów. Szczególnie inwazyjne są manewry wyprzedzania maszyn rolniczych przez samochody osobowe. O ile kierowcy osobówek narzekają, że rolnicy blokują ruch i widoczność, ci drudzy zwracają uwagę na wyrozumiałość w trakcie żniw, gdy nie każda maszyna może mieć odczepiony heder.

Długość zestawu lub jego szerokość, w znacznym stopniu utrudnia prawidłową zdolność oceny kierujących pojazdami, z którymi się mijają, lub przez które są wyprzedzane. Policjanci przypominają rolnikom, by ci sygnalizowali każdy manewr skrętu na pole i gdy wyjeżdżają z pola lub drogi gruntowej na drogę utwardzoną, informuje Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

OC na maszyny rolnicze. Jakie muszą mieć wykupioną polisę?

Rolnicy poruszają się maszynami rolniczymi nie tylko po polach. Zakładając, że na drodze dojdzie do wypadku, pojawia się pytanie – czy dany pojazd musi mieć ubezpieczenie? Eksperci przypominają, że ważna polisa OC obowiązuje nie tylko osobówki i ciężarówki. Ciągniki rolnicze i tzw. samoróbki mieszczą się w definicji pojazdu mechanicznego, muszą być więc rejestrowane. Kombajn, jako maszyna wolnobieżna, nie musi posiadać OC, o ile nie porusza się po publicznych drogach. W sezonie żniw dobrze więc wykupić krótkoterminowe OC, gdy planuje się nawet krótkie uczestnictwo w ruchu drogowym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozpoczęły się żniwa, najpierw te jęczmienne. Kombajny poszły w ruch, także na drogach publicznych. Jazda z hederem grozi wysoką karą - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki