Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plany inwestycyjne samorządu Mazowsza w regionie w 2024 roku. Konferencja z udziałem wicemarszałkiń województwa. Ostrołęka, 17.01.2024

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska - członkinie zarządu województwa mazowieckiego
Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska - członkinie zarządu województwa mazowieckiego Fot. Beata Modzelewska
Na inwestycje w subregionie ostrołęckim przeznaczono prawie 146 mln zł. A w planach m.in. budowa i doposażenie oddziału kardiologii interwencyjnej w ostrołęckim szpitalu, zakup dwóch ambulansów dla Meditransu, przebudowa drogi wojewódzkiej nr 627 Ostrów Mazowiecka - Orło czy rozbudowa drogi na 544 Przasnysz - Ostrołęka. O tych i innych planach inwestycyjnych na konferencji w Ostrołęce mówili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i ostrołęckiego szpitala.

- W tym roku w regonie ostrołęckim dominują inwestycje drogowe - mówi Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego. - Na budowy i remonty dróg przeznaczyliśmy ponad 90 mln zł.

- Zarezerwowaliśmy również pieniądze na rewitalizację linii kolejowej Ostrów Mazowiecka - Małkinia, co znacznie ułatwi i skróci dojazd do Warszawy - podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

W tegorocznym budżecie samorząd Mazowsza zarezerwował na ten cel ponad 1,2 mln zł. Projekt zakłada zmodernizowanie i zelektryfikowanie 20 km linii kolejowej. Powstaną trzy nowe przystanki: w Ostrowi Mazowieckiej Południu, Niegowcu i Błędnicy. Odbudowane zostaną perony na stacji w Ostrowi Maz. oraz na przystankach: Ostrów Mazowiecka Miasto i Biel.

Inwestycje drogowe

- W ubiegłym roku zrealizowaliśmy inwestycje za 87 mln zł, to jest ponad 40 km dróg, m.in. droga wojewódzka nr 626 Ostrołęka - Maków Mazowiecki (wyremontowano 25 km i dwa obiekty mostowe za ponad 50 mln zł), droga 657 - 11 km za 25 mln, droga 645 - 3,5 km za 9 mln zł i punktowe zadania remontowe na drodze 614. Nie zwalniamy tempa, w tym roku również mamy dużo zadań, co bardzo cieszy. Dziękuję, że zarząd Mazowsza dostrzega potrzeby północno-wschodniego Mazowsza. Nikogo nie musze uświadamiać, jak ważna jest rola dróg. Wiadomo, że dobre drogi to rozwój obszaru - mówiła Danuta Stefaniak, dyrektor rejonu drogowego Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Czerwinie.

Wymieniła także planowane na 2024 rok inwestycje drogowe:

  • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 627 Ostrów Mazowiecka - Orło - 22,7 mln zł
  • rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 544 w Chodkowie-Kuchnach pow. makowski - 10 mln zł
  • rozbudowa drogi woj. nr 626 w Gąsewie Poduchownym, pow. makowski - 7 mln zł
  • budowa obwodnicy Ostrołęki w ciągu dróg wojewódzkich nr 544 i 627 wraz z budową w nowym przebiegu drogi wojewódzkiej nr 627 do rejonu węzła drogowego S61 "Komorowo" - 3,6 mln zł (dokumentacja projektowa
  • rozbudowa drogi wojewódzkiej- nr 694 polegająca na rozbiórce mostu przez rzekę Zuzelka w Zuzeli (pow. ostrowski) wraz z dojazdami - 500 tys. zł
  • rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 544 Przasnysz - Ostrołęka na terenie gminy Krasnosielc (pow. makowski) - 100 tys. zł (dokumentacja)

- W tym roku aż 34 miliony złotych trafią do powiatów: przasnyskiego, makowskiego i wyszkowskiego na budowę dróg dojazdowych do terenów gospodarczych oraz budowę mostu (w gm. Rzewnie, pow. makowski - red.) - dodaje Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego.

Na budowę wspomnianego wyżej mostu przez Narew w miejscowości Nowe Łachy (gm. Rzewnie) samorząd województwa przeznaczy 10 mln zł. To inwestycja realizowana przez gminę Rzewnie przy wsparciu finansowym czterech samorządów: województwa mazowieckiego, powiatu makowskiego, a także gm. Rząśnik w pow. wyszkowskim.

Inwestycje w placówkach medycznych

Do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce oraz Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Ostrołęce trafi z budętu Mazowsza ponad 17,6 mln złotych:

  • ponad 14,5 mln zł otrzyma szpital na prace budowlane i sprzęt medyczny dla oddziału kardiologii interwencyjnej (łączna wartość inwestycji to ponad 18 mln zł)
  • 1 mln zł kosztować będzie zakup dwóch ambulansów dla Meditransu (w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki