Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIękności mlekiem pachnące, czyli Święto Mleka

Redakcja
Superczempionkę girlandą dekoruje wójt Włodzimierz Załęski
Superczempionkę girlandą dekoruje wójt Włodzimierz Załęski
Tegoroczne Święto Mleka w Płoniawach najszczęśliwsze było dla Jana i Łukasza Majkowskich z Jarzył.

Ich krowy "zgarnęły" prawie wszystkie tytuły, z superczempionem włącznie.

Pierwszy raz w dwunastoletniej historii Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Płoniawach Bramurze zdarzyło się, że aż cztery czempionki wywodziły się z jednej obory. W tym jedna superczempionka, najstarsza zresztą. Wszystkie pochodzą z gospodarstwa hodowlanego Jana Majkowskiego z Jarzył, a nagrody na wystawach zdobywa z nimi syn Łukasz, młody następca, który z pasją zajmuje się hodowlą. Miesiąc temu wrócił z dwoma pucharami z Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego w Sielinku na Wielkopolsce.
Wybieg z Chopinem w tle

W tegorocznej wystawie w Płoniawach zaprezentowało się dwudziestu hodowców powiatu przasnyskiego i makowskiego (mniej niż w latach ubiegłych, gdzie wystawiali się także gospodarze z innych powiatów). Wyprowadzili na wybieg ponad 50 sztuk cieliczek, jałowic i krów.

Sędziowie - Krzysztof Gałązka i Piotr Majko - wprawnym okiem oceniali linię grzbietu, siłę mleczności, nogi i racice. A także - co jest bardzo ważne podczas konkursowego pokazu - sposób prezentacji, oprowadzania kandydatki na czempionkę. Bo po tym widać pracę gospodarza ze zwierzęciem. Szarżujące, narowiste krowy z miejsca tracą punkty. Na ostatniej wystawie, choć nie było szczególnie rozbrykanych piękności, dla uspokojenia raz czy dwa rozbrzmiewał... polonez Chopina.

W rezultacie najpiękniej zaprezentowały się, zdobywając tytuły czempionek w różnych kategoriach wiekowych, sztuki z gospodarstwa Majkowskich: Ciepła 3, Barbi 4, Twadta 5, Ciasna 3. Tytuł czempiona w kategorii krów II laktacji zdobyła także Karwa z hodowli Marka Niestępskiego, wielokrotnego zwycięzcy tej wystawy.

Tytuły wiceczempionów zdobyły sztuki Andrzeja Soliwodzkiego z Muchówka (w kat. jałowice niecelne i pierwiastki), Kazimierza Załęskiego z Chodkowa Załóg (kat. II i III laktacji), Bogusława Tomaszewskiego z Przasnysza ( kat. jałowice cielne), Wiesława Lipowskiego z Łukowa (kat. III laktacji).

Puchary hodowcom wręczali wójt Włodzimierz Załęski oraz Adam Kamiński, dyrektor PFH BiPM, w obecności wielu gości, m.in. posła Henryka Kowalczyka, radnych sejmiku mazowieckiego Mariana Krupińskiego i Mirosława Augustyniaka, dyrektora departamentu rolnictwa i modernizacji terenów wiejskich Radosława Rybickiego, Marka Błaszczaka - dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie, Wojciecha Jańczuka - dyrektora Oddziału Mazowieckiego ARiMR w Warszawie. Na wystawie byli także lokalni gospodarze - z przewodniczącym rady gminy Zbigniewem Tomaszewskim, wicestarostą Janu_szem Gójskim, przewodniczącym rady powiatu - Romanem Zakrzewskim. Byli także Wojciech Gosiewski i Małgorzata Michalska-Kluczek - poprzedni włodarze gminy, którzy wystawę współorganizowali przez wiele lat.

Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym numerze TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki