Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafia w Wąsewie ma 560 lat! Najstarsza wzmianka na jej temat nosi datę 11 lipca 1450 roku

(mb)
To zdjęcie kościoła w Wąsewie wykonano w 1930 r.
To zdjęcie kościoła w Wąsewie wykonano w 1930 r. fot. Archiwum
W świadomości mieszkańców utrwaliła się informacja, że dokładnie nie da się ustalić daty powstania parafii w Wąsewie.

Nasz czytelnik, Cezary Pałubiński, postanowił ustalić, kiedy powstała parafia w jego rodzinnym Wąsewie.

- Gdy brak jest dokumentu erekcyjnego, do ustalenia daty powstania parafii stosuje się metodę retrogresji czyli od pierwszej wzmianki w dokumentach - twierdzi nasz czytelnik.

Różne źródła podają różne daty. Przed wojną w rocznikach diecezji podawano, że powstanie parafii datuje się na rok 1781, kiedy wybudowano pierwszy kościół w miejscu obecnego. W rocznikach z lat 50. XX w. i późniejszych możemy przeczytać, że parafia powstała w 1568 r. W 1995 r. w roczniku jubileuszowym napisano, że parafię erygowano za rządów biskupa płockiego Pawła Giżyckiego w latach 1438 - 1463. I wreszcie w roczniku z 2000 roku, jak również w tegorocznym, można przeczytać: "Parafia p.w. Narodzenia NMP została erygowana w 1450 r. w czasie pasterskiej posługi biskupa płockiego Pawła Giżyckiego".

C. Pałubińskiemu udało się dotrzeć do oryginalnych dokumentów z tamtego okresu i dzięki pomocy Tomasza Jaszczołta ze Związku Szlachty Polskiej oraz Kazimierza Pacuskiego z Instytutu Historii PAN i ks. prof. Tadeusza Żebrowskiego z Płocka odczytał je i przetłumaczył.

W jednym z nich z roku 1450 czytamy: "W niedzielę, dnia 28 miesiąca czerwca w Wyszkowie, wsi należącej do stołu biskupa płockiego. Wobec Wielebnego Ojca Pana Pawła, biskupa płockiego stawił się osobiście szlachetny, urodzony Pan Jan de Wąsewo stwierdzając, że jest kolatorem i patronem kościoła nowej erekcji tamże w Wąsewie przez niego zbudowanego i uposażonego, i czcigodnego Pawła, wikarego z Rzekunia, tamże rzeczywistego prezbitera, Wielebnemu Ojcu Panu Pawłowi, biskupowi, słownie przed aktami prezentował do tegoż kościoła nowej erekcji prosząc aby go biskup instytuował do tegoż kościoła. (…)"

- Stosując metodę retrogresji, możemy więc wskazać na datę 28 czerwca 1450 r. według obowiązującego wówczas kalendarza juliańskiego, czyli 11 lipca (wg obowiązującego dziś kalendarza gregoriańskiego) jako datę erekcji - twierdzi Cezary Połubiński. - Okazuje się zatem, że w niedzielę 11 lipca obchodzimy okrągłą 560 rocznicę tego wydarzenia. Mamy więc co świętować.

Więcej na ten temat przeczytasz w następnym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki