Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste zaprzysiężenie na Rycerza Zakonu Świętego Jana Pawła II w parafii pw. Św. Brata Alberta.

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
W niedzielę 12.11.2023 w parafii pw. Św. Brata Alberta odbyło się zaprzysiężenie na Rycerza Zakonu Jana Pawła II oraz promocja na trzeci stopień pięciu rycerzy Zakonu.

Uroczystość zaprzysiężenia i promocji rycerzy Zakonu Św. Jana Pawła II odbyło się podczas mszy świętej, której przewodniczył proboszcz Marek Podsiadlik.

Komandor płocki zakonu, Adam Szarota, poprosił proboszcza o wyrażenie zgody na przeprowadzenie ceremonii inwestytury brata kandydata oraz ceremonii promocji rycerskiej na trzeci stopień- Solidarność. W mszy świętej wzięli udział rycerze z innych parafii diecezji płockiej.

Zebraliśmy się tutaj, aby przyjąć do zakonu rycerzy Św. Jana Pawła II nowego brata, który otrzymuje tytuł rycerza Wiary, pierwszy stopień rycerski. Głównym przesłaniem tego charyzmatu jest stałe pogłębianie życia religijnego poprzez szczególne umiłowanie modlitwy różańcowej

- mówił komandor.

Krzysztof Arkadiusz Hoffman przystąpił do ceremoniału. Nałożył płaszcz rycerski, złożył ślubowanie, otrzymał pektorał rycerski ze sznurem funkcyjnym oraz różaniec, który jest mieczem Brata Rycerza przeciwko szatanowi.

Strój rycerza składa się z czarnego płaszcza rycerskiego z kapturem, obszytego żółtymi lamówkami. Na jego piersiach i plecach wyhaftowane są herby zakonne koloru żółtego. Do płaszcza rycerze noszą schludne jednolicie czarne spodnie prostego kroju, białe rękawiczki i czarne skórzane eleganckie obuwie. Pod płaszcz zakłada się koszulę, marynarkę lub bluzę z długim rękawem w kolorze czarnym lub białym.

Do stroju rycerz zakłada na swoją pierś pektorał rycerski ze sznurem funkcyjnym. Na pektorale umieszczone są oznaczenia stopni rycerskich w postaci gwiazdek. Nowo przyjęty rycerz otrzymał biały sznur wraz z pektoriałem bez gwiazdek - czyli pierwszy stopień Wiary. Dwie gwiazdki to stopień drugi - Miłosierdzie. Solidarność to stopień trzeci, a tym samym trzy gwiazdki. Podczas promocji na stopień czwarty - Patriotyzm, rycerz wybiera Matkę Bożą na swoją hetmankę i przyjmuje ryngraf z jej wizerunkiem.

W teście ślubowania nowy rycerz zakonu przysięgał wierność Bogu, Ojcu Świętemu i ojczyźnie, obiecał wytrwać w wierze kościoła, poznawać i propagować nauczanie św. Jana Pawła II, nie szczędzić sił w pomocy słabszym i potrzebującym.

Następnie odbył się ceremoniał promocji na trzeci stopień rycerski- Solidarność. Przystąpiło do niego pięciu rycerzy, którzy złożyli ślubowanie.

Ceremoniał zakończył się zawołaniem Braci Rycerzy: Vivat Iesus! Odzewem: Totus Tuus! Łącząc w powitaniu te dwa chwalebne zawołania, Bracia Rycerze wyrażają swoją gotowość, by oddawać wieczną Chwałę Bogu i powierzać całe swoje życie Maryi Dziewicy.

Zakon Rycerzy Jana Pawła II to katolickie stowarzyszenie, zrzeszające mężczyzn, będące podziękowaniem za pontyfikat św. Jana Pawła II. Zakon powstał w styczniu 2011 roku. Organizacja Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego opiera się o podstawową jednostkę ustrojową Kościoła jaką jest parafia w której Bracia Rycerze tworzą Chorągiew. Wyższymi jednostkami organizacyjnymi zakonu są: Komandoria organizująca życie zakonu na terenie diecezji oraz Prowincja Krajowa organizująca życie zakonu na terenie kraju. Na czele zakonu stoi Generał Zakonu z Radą Generalną. Bratem Rycerzem Zakonu Świętego Jana Pawła II Wielkiego może zostać mężczyzna – katolik, zarekomendowany przez co najmniej jednego z Braci Rycerzy lub duchownego katolickiego.
(źródło: Wikipedia i strona internetowa zakonu)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki