Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy jest Wielkanoc w 2024 roku? Sprawdź, kiedy wypada Niedziela Palmowa, Wielka Sobota i Lany Poniedziałek

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kiedy wypada Wielkanoc w 2024 roku? Czy Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna i Lany Poniedziałek są w marcu czy jednak w kwietniu? Sprawdź, kiedy obchodzimy Święta Wielkanocne w tym roku, żeby się do nich odpowiednio przygotować. Zobacz, na kiedy warto zaplanować urlop, by mieć czas na świąteczne sprawunki i wielkanocne spotkania z bliskimi.

Spis treści

Wielkanoc to najstarsze święto w tradycji katolickiej, które ma upamiętniać zmartwychwstanie Jezusa. Jednak w przeciwieństwie do świąt Bożego Narodzenia nie obchodzimy jej co roku o tej samej porze. Święta Wielkanocne są ruchome, więc w kolejnych latach wypadają w różnych terminach. Sprawdź, kiedy obchodzimy Wielkanoc w 2024 roku.

Kiedy w 204 roku wypada Wielkanoc.
Niedziela Palmowa to ostania niedziela Wielkiego Postu. Sprawdź, kiedy w 2024 roku wypada Wielkanoc. Freepek

Jak obliczyć, kiedy obchodzimy Wielkanoc w 2024 roku?

Pomysł na Święta Wielkanocne w religii chrześcijańskiej narodził się w 325 roku w trakcie pierwszego soboru nicejskiego, zwołanego przez cesarza Konstantyna Wielkiego. Na zgromadzeniu biskupów ustalono termin Wielkiej Nocy, która do dzisiaj jest obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Datę Wielkanocy wyznaczono, wzorując się na kalendarzu księżycowym (lunarnym), ponieważ na nim opierał się stosowany wtedy powszechnie kalendarz juliański i żydowski. Więc zgodnie z ustalonymi zasadami Święta Wielkanocne mogą wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Kiedy wypada Niedziela Palmowa w 2024 roku?

Niedziela Palmowa jest świętem ustanowionym na pamiątkę wjazdu Jezusa wraz z apostołami do Jerozolimy. Według Biblii wiwatujący na jego cześć mieszańcy miasta, którzy uznawali go za mesjasza (syna Dawida), trzymali w dłoniach gałązki palmy.

Niedziela Palmowa inaczej nazywana m.in. Niedzielą Wierzbną czy Niedzielą Kwietną i zawsze jest obchodzona 7 dni przed Wielkanocą. Święto to rozpoczyna w kościele chrześcijańskim Wielki Tydzień. Mimo, że także jest uroczystością ruchomą, zawsze musi wypaść w widełkach od połowy marca (15) do 18 kwietnia. Niedziela Palmowa to również ostatnia niedziela Wielkiego Postu.

W tym roku Niedziela Palmowa jest uroczyście świętowana 24 marca 2024 r. W tym dniu święci się w Kościele katolickim wielkanocne palmy, które stanowią symbol odradzającego się życie. Tradycyjne palmy powinno się przygotowywać z gałązek wierzby, malin i porzeczek, które kojarzą się ze zmartwychwstaniem. Dekoruje się je dodatkowo m.in. cisem, bukszpanem, czy gałązkami borówki.

Kiedy wypada Wielkanoc w 2024 roku?

Święta wielkanocne w 2024 roku rozpoczynają się 28 marca, czyli w Wielki Czwartek.
Harmonogram wielkanocny:

  • Niedziela Palmowa (24 marca) – rozpoczyna Wielki Tydzień.
  • Wielki Czwartek (28 marca) – dzień upamiętniający ustanowienie przez Jezusa Eucharystii (tradycja obmywania nóg).
  • Wielki Piątek (29 marca) – dzień bez mszy (Liturgia Męki Pańskiej).
  • Wielka Sobota (30 marca) – drugi dzień bez mszy. W kościele święci się pokarmy, m.in. pisanki. To dzień adoracji Najświętszego Sakramentu.

31 marca 2024 roku wypada Wielka Niedziela i uroczyście świętujemy Wielkanoc, spożywając m.in. święconkę i inne świąteczne smakołyki w rodzinnym gronie. W kościołach zapalane są świece tzw. paschały, które są symbolem zmartwychwstania. Lany Poniedziałek obchodzimy dzień później, czyli 1 kwietnia 2024 roku.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy jest Wielkanoc w 2024 roku? Sprawdź, kiedy wypada Niedziela Palmowa, Wielka Sobota i Lany Poniedziałek - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki