Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafia ma 500 lat!

Jarosław Sender
W najbliższą niedzielę w Jelonkach odbędą się wyjątkowe uroczystości

Kiedy ksiądz Daniel Gliński - proboszcz z Jelonek postanowił uczcić 500-lecie parafii, zwrócił się do znawcy historii diecezji, ks. prof. Witolda Jemielitego, z prośbą o znalezienie w archiwach najstarszych zapisów dotyczących parafii Jelonki. Wkrótce otrzymał zwięzłą informację na ten temat.

Najpierw darowano pięć łanów

W Archiwum Diecezjalnym w Łomży jest kilka dokumentów dotyczących parafii Jelonki. Najstarszy to odpis erekcji parafii Jelonki pochodzący z 1615 roku. Z napisanego po łacinie dokumentu wynika, że w 1509 roku darowano pięć łanów ziemi dla przyszłej parafii. W 1510 roku przedurzędem starosty wpisano te pięć łanów jako własność parafii Jelonki. W tym samym roku biskup płocki Erazm Ciołek do tworzonej parafii przyłączył wsie: Jelenie, Przy¬borowie, Zalesie, Seroczyno, Wólka (albo Nowawieś) i Rynek - z parafii Czerwin oraz Sulencino i Grondy - z parafii Ostrów.

Z dokumentu wizytacji dziekańskiej w 1768 roku wynika, że w Jelonkach jest kościół drewniany zbudowany w 1509 roku przez braci Górskich, a konsekrowany w 1702 roku przez biskupa sufragana płockiego Marcina Załuskiego.

Powstaje monografia parafii

Zdaniem ks. Jemielitego, nie ulega wątpliwości, że parafia w Jelonkach powstała w 1510 roku. Decyduje o tym zapis ziemi oraz określenie terytorium parafii.

W tej sytuacji ks. proboszcz D. Gli¬ński postanowił uczcić jubileusz 500-lecia parafii właśnie w tym roku. W 2008 roku, zaraz po rozmowach z diecezjalnym historykiem, rozpoczął spisywanie kroniki parafii.

- Szkoda, że nie robiono tego wcześniej - mówi. - Warto utrwalać najwa¬żniejsze fakty z życia parafii, zwłaszcza że do tej pory nie było żadnej większej publikacji na ten temat.

To wkrótce się zmieni. Jeszcze w tym roku ukaże się książka "Dzieje parafii Jelonki 1510-2010". Marek Jachna, student historii Akademii Podlaskiej w Siedlcach, napisał ją w oparciu o własną pracę magisterską. Będą w niej także informacje i zdjęcia z uroczystości jubileuszo¬wych.

Cztery kościoły

Obecny kościół jest co najmniej czwartym w historii parafii. W dokumentach z wizytacji jeszcze w XVIII wieku pojawiają się informacje o kościele wybudowanym w 1509 roku. Ten budynek zapewne dotrwał do 1915 roku, kiedy to podczas I wojny światowej spalili go Niemcy.

Wtedy powstał drugi, też drewniany. Miał niewielkie wymiary i zachował się do 1944 roku. Przez następne 20 lat parafianom służył kolejny kościół drewniany. Trwającą 12 lat budowę obecnego kościoła, murowanego, zakończono w 1964 roku.

Od początku parafia była dość duża. Z dokumentu z 1848 roku wynika, że mieszkało tu 1550 osób. Najwię¬cej parafian było w latach 60. i 70. (ponad 4000), obecnie jest ich 2850. Parafia jest o tyle nietypowa, że w jej skład wchodzą wsie z czterech gmin (Ostrów Mazowiecka, Wą¬sewo, Stary Lubotyń i Czerwin) i dwóch powiatów (ostrowskiego i ostrołęckiego).

Odnowiona wieża

Widocznym z daleka znakiem przygotowań do jubileuszu jest odnowiona wieża kościelna. Jest wyższa o 12 metrów niż dotychczas, bo wzbogacona o kopułę. Tak naprawdę dopiero teraz wykonano to, co zaplanowali projektanci kościoła, a co widać na pocztówce-cegiełce, które rozprowadzano przed kilkudziesięciu laty, w czasie budowy kościoła.

Kopułę zamontowano w maju tego roku, po wcześniejszym wykonaniu elewacji wieży, umocowano także dwa nowe dzwony.

Te skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcia zostały sfinansowane przez parafian oraz samorządy czterech gmin, których mieszkańcy należą do parafii.

Misje na jubileusz

Jubileusz 500-lecia parafii odbędzie się w najbliższą niedzielę, 12 września. Najważniejszą częścią uroczystości będzie msza święta jubileuszowa odprawiona o godz. 12.00 w miejscowym kościele. Przewodniczyć jej będzie ks. arcybiskup Józef Michalik - metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Nie przypadkiem - arcybiskup Michalik w latach 1964-65 (zaraz po skończeniu łomżyńskiego seminarium) był w Jelonkach wikarym. To była jego pierwsza i ostatnia parafia, potem poszedł na studia. Niedawno odwiedził Jelonki wraz z biskupami, z którymi wracał z Olsztyna, gdzie obradowała Konferencja Episkopatu Polski.

Jubileuszowi 500-lecia towarzyszyć będą misje parafialne, które poprowadzą ojcowie redemptoryści z Torunia. Rozpoczną się w czwartek 9 września.

Każdego dnia, do soboty włącznie, msze święte z naukami misyjnymi odprawiane będą o godz. 10.00, 12.00 i 18.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki